PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
KolejowyTransport

Żółte Naklejki na przejazdach kolejowych uratowały setki istnień!

Żółte Naklejki na przejazdach kolejowych mają już 5 lat

Przed pięcioma laty PKP Polskie Linie Kolejowe postanowiły oznakować blisko 14 tysięcy przejazdów kolejowo-drogowych w Polsce żółtymi naklejkami. Od tamtego czasu informacje umieszczone na tych naklejkach odegrały kluczową rolę w ratowaniu wielu istnień ludzkich. Jednak jakie informacje zawierają Żółte Naklejki na przejazdach kolejowych?

Czym są Żółte Naklejki na przejazdach kolejowych?

Każdego roku na przejazdach kolejowo-drogowych w Polsce ma miejsce około 200 wypadków i kolizji, w których życie traci kilkadziesiąt osób. Wjazd na tory, pomimo zamykających się rogatek lub gdy sygnalizator przejazdowy pokazuje czerwone światło, to częste błędy kierowców, które prowadzą do tragedii. W celu uniknięcia lub minimalizacji dramatycznych konsekwencji tych sytuacji, od 2018 roku każdy przejazd kolejowo-drogowy w Polsce, zarządzany przez PKP Polskie Linie Kolejowe, jest dodatkowo oznakowany żółtymi naklejkami. Żółte Naklejki na przejazdach kolejowych umieszcza się wewnątrz krzyży św. Andrzeja lub na napędach rogatek. Zawierają one trzy ważne informacje: indywidualny dziewięciocyfrowy numer przejazdu kolejowo-drogowego, numer alarmowy 112 oraz numery awaryjne.

Czytaj też: Kolej Plus – sztandarowy program PKP. Czy jest się czym chwalić?

Żółte Naklejki ratują kierowców

Jak to funkcjonuje?

  1. Gdy samochód zatrzymuje się na przejeździe, pozostaje unieruchomiony.
  2. Kierowca dzwoni na numer alarmowy 112, informuje o zagrożeniu i podaje indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu, który jest umieszczony na Żółtej Naklejce.
  3. Operator na numerze alarmowym 112 nawiązuje kontakt z siedzibą PKP Polskich Linii Kolejowych.
  4. PKP wydaje polecenie wstrzymania ruchu lub ograniczenia prędkości pociągów na odpowiednim odcinku.
  5. W rezultacie informacji przekazanych dzięki żółtej naklejce, ruch pociągów zostaje wstrzymany lub prędkość pojazdów ograniczona na odpowiednim odcinku przejazdu.

Mimo że umieszczenie Żółtych Naklejek PLK na przejazdach kolejowo-drogowych wydaje się być drobną zmianą, w rzeczywistości ma to ogromne znaczenie dla poprawy bezpieczeństwa i redukcji liczby wypadków. Od 1 czerwca 2018 do 31 maja 2023 operatorzy numeru alarmowego 112 odebrali 28 321 zgłoszeń dotyczących potencjalnych zagrożeń na przejazdach kolejowych. W 831 przypadkach, dzięki specjalnemu szybkiemu połączeniu, udało się wstrzymać ruch pociągów na linii kolejowej i wezwać pomoc. 1894 zgłoszenia skutkowały wprowadzeniem ograniczenia prędkości jazdy pociągów, aby zapewnić bezpieczeństwo pasażerom i użytkownikom przejazdów.

Czytaj też: Nowy plan inwestycyjny PKP Intercity – pociągiem ku przyszłości?

Były prezes PKP: Ceny biletów kolejowych podrożeją po wyborach

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button