DrogowyTransport

Daimler Truck i Toyota planują połączenie japońskich jednostek

Współpraca w dziedzinie wodorowych ogniw paliwowych jest jednym z głównych celów połączenia

Daimler Truck i Toyota Motor planują połączenie swoich jednostek Mitsubishi Fuso Truck and Bus i Hino Trucks, aby zaoszczędzić pieniądze na rozwój zaawansowanej technologii oraz stworzyć japońskiego producenta pojazdów użytkowych o globalnej konkurencyjności.

Daimler Truck i Toyota zapowiedziały połączenie jednostek

Szczegóły dotyczące połączenia, w tym udział każdej z firm, są w trakcie ustaleń. Daimler Truck i Toyota poinformowały tylko, że połączenie japońskich jednostek ma zostać sfinalizowane do końca przyszłego roku. W oświadczeniu prasowym Daimler Truck poinformował, że jednostki zostaną połączone na równych zasadach.

Jak informuje portal FreightWaves, Daimler Truck stał się niezależną firmą po oddzieleniu się od poprzedniej spółki Daimler AG w grudniu 2021 roku. Firma przeorganizowała swoją działalność, w tym jednostkę Trucks Asia, która obejmuje 89% udziałów w Mitsubishi Fuso i Daimler India Commercial Vehicles.

Z kolei Toyota posiada 50,1% udziałów w Hino Trucks, której właściciel skompromitował się podczas skandalu z fałszowaniem danych dotyczących emisji spalin. Firma Hino odnotowała stratę w wysokości 838 milionów dolarów w roku fiskalnym zakończonym 31 marca i poniosła duże koszty związane z wycofaniem z rynku produktów, rekompensatami dla klientów oraz dostawców.

Możemy wiele zrobić, aby wspierać Hino w biznesie pojazdów użytkowych. Budujemy lepsze Hino w ramach nowej struktury, korzystając z porad Daimler Truck i Mitsubishi Fuso – powiedział dyrektor generalny Toyoty, Koji Sato, podczas konferencji prasowej w Japonii, cytowany przez agencję Kyodo News.

Czytaj też: Daimler Truck wprowadza na rynek USA ciężarówki RIZON

Współpraca w sprawie dekarbonizacji branży

Pod koniec kwietnia rada dyrektorów Hino podjęła decyzję o rozwiązaniu pięcioletniej umowy strategicznej współpracy z Traton Group należącym do Volkswagena.

Nowa firma będzie ważnym graczem w Azji Południowo-Wschodniej i ważnym partnerem rodziny Daimler Truck – powiedział Martin Daum, dyrektor generalny Daimler Truck.

Jak informuje portal FreightWaves, współpraca w dziedzinie wodorowych ogniw paliwowych, o których obie firmy posiadają znaczącą wiedzę, jest jednym z głównych celów połączenia. Daimler już posiada spółkę joint venture w dziedzinie ogniw paliwowych o nazwie cellcentric. Z kolei Toyota rozwija swoje wysiłki w dziedzinie ogniw paliwowych w pojazdach użytkowych. W późniejszym terminie rozpocznie produkcję komercyjnego systemu ogniw paliwowych dla ciężarówek ciężkich. Pierwszym klientem Toyoty będzie Paccar, firma-matka Kenworth, Peterbilt i europejskich DAF Trucks.

Czytaj też: Wstrzymanie dotacji do paliw kopalnych może ograniczyć globalne emisje o 10%

Pierwszy zakup ciężarówek MAN eTruck. Pojazdy trafią do Niemiec

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button