LotniczyTransport

Qatar Airways dostanie samoloty Boeing zamówione przez Rosjan

Bliskowschodnia linia lotnicza dostanie co najmniej dziesięć Boeingów 737 MAX 8, przeznaczonych wcześniej dla rosyjskiego przewoźnika

Qatar Airways planuje w przyszłości wykorzystywać samoloty Boeing 737 MAX 8 na swoich trasach krótkiego zasięgu. Nowe wąskokadłubowe maszyny będą pochodzić z zamówienia, które pierwotnie zostało złożone przez rosyjską linię S7. Flota S7 miała otrzymać co najmniej dziewięć samolotów MAX 8, ale zamówienie to zostało unieważnione ze względu na sankcje wprowadzone po inwazji Rosji na Ukrainę. 

Qatar Airways otrzyma samoloty Boeing przeznaczone dla Rosjan

Według serwisu Planespotters.net, bliskowschodnia linia lotnicza dostanie co najmniej dziesięć Boeingów 737 MAX 8, przeznaczonych wcześniej dla rosyjskiego przewoźnika. Przeznaczone dla Qatar Airways samoloty Boeing mają następujące numery rejestracyjne:

  • A7-BSA (dawniej VP-BXE)
  • A7-BSB (dawniej VP-BXI)
  • A7-BSC (dawniej VP-BXJ)
  • A7-BSD (dawniej VP-BXK)
  • A7-BSE (poprzednia rejestracja nieznana)
  • A7-BSF (dawniej VP-BXF)
  • A7-BSG (dawniej VP-BXM)
  • A7-BSH (dawniej VP-BXG)
  • A7-BSI (dawniej VP-BXH)

Analizując dane z ch-aviation.com, można stwierdzić, że samoloty 737 MAX linii S7 pochodziły z zamówienia złożonego w 2012 roku przez firmę Air Lease Corporation. Pierwszy 737 MAX rosyjskiej linii lotniczej został dostarczony w 2018 roku, jednak pod dwóch katastrofach tych modeli, dostawy do Rosji zostały wstrzymane, a samoloty uziemione. Jak informuje portal Simple Flying, podczas pandemii, rosyjscy regulatorzy ociągali się z ponownym certyfikowaniem tego typu maszyn, mimo że inne organy regulacyjne zezwoliły już na wznowienie operacji pasażerskich z użyciem samolotów MAX.

Czytaj też: Trzy nowe Boeingi 737 znalazły nowy dom na Bliskim Wschodzie

Samoloty przekazane innym liniom lotniczym

Federalna Agencja Lotnictwa USA była jednym z pierwszych organów, które wydały pozwolenie na ponowne korzystanie z tego typu samolotów w listopadzie 2020 roku. Według agencji prasowej TASS w lutym 2022 roku rosyjskie „postępowanie certyfikacyjne” samolotów MAX zmierzało ku końcowi, jednak inwazja tego kraju na Ukrainę i nałożone na Rosję sankcje uniemożliwiły powrót tych maszyn na rosyjskie niebo.

Qatar Airways dołączy tym samym do Turkish Airlines, które również otrzymały Boeingi 737 MAX początkowo przeznaczone dla S7. W czerwcu zeszłego roku aż pięć 737-8, pierwotnie zamówionych dla S7, zostało dostarczonych do AnadoluJet, spółki zależnej Turkish Airlines.

Czytaj też: Arabia Saudyjska i Argentyna jeszcze w tym roku mogą wejść do grupy BRICS!

Islandzki przewoźnik PLAY odbył swój pierwszy lot do Warszawy

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button