LotniczyTransport
Gorące newsy

Ukraiński SkyUp ewakuował Boeinga do Rumunii

Była to już trzecia udana ewakuacja samolotu pasażerskiego z Ukrainy

Mimo wciąż trwającej wojny, ukraińska linia lotnicza SkyUp Airlines nadal działa i się rozwija, choć świadczy wyłącznie usługi leasingu samolotów. SkyUp z powodzeniem ewakuował Boeinga uwięzionego w Kijowie do bezpiecznej strefy w Rumunii. Linia poinformowała o tym na swoich mediach społecznościowych.

Ukraiński SkyUp ewakuował Boeinga

Była to już trzecia udana ewakuacja samolotu pasażerskiego od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W dwóch wcześniejszych przypadkach, ewakuowane zostały transportowe Airbusy A400M, należące do tureckiego lotnictwa.

Jak informuje portal Zdopravy, SkyUp ewakuował Boeinga 737-800 o numerze rejestracyjnym UR-SQP we wtorek, 4 kwietnia w godzinach wieczornych. Samolot wyruszył z lotniska Boryspol w Kijowie o 19:15 w kierunku granicy rumuńskiej. Przekroczył ją na południe od miasta Cernică, na wysokości 12 200 metrów, gdzie piloci jednocześnie włączyli transponder. Maszyna wylądowała na lotnisku w Jassach krótko po godzinie 20:00.

Ten konkretny Boeing był ostatnim uwięzionym samolotem SkyUp na terytorium Ukrainy. Według portalu Avianews, ewakuacja miała miejsce już w nocy 24 lutego 2022 roku, gdy Rosja zaatakowała suwerenne państwo. Jednak po krótkim starcie piloci musieli wylądować z powrotem w Kijowie z powodu zamknięcia przestrzeni powietrznej. Pozostałą część floty udało się przewoźnikowi ewakuować jeszcze przed rozpoczęciem rosyjskiej inwazji.

Czytaj też: Jak wojna na Ukrainie wpłynęła na światowe lotnictwo?

Linia poszerzyła flotę

Jak wynika z komunikatu prasowego ukraińskiej linii lotniczej, pomimo sytuacji na krajowym niebie, przewoźnik nadal prowadzi działalność na rynku międzynarodowym i się rozwija. Linia udostępnia swoje samoloty wraz z załogami innym firmom, organizuje loty czarterowe lub repatriacyjne i nawet poszerzyła swoją flotę o nowy samolot. Latem ubiegłego roku otworzyła nową stację konserwacji trasy dla sześciu samolotów w Antalyi. Podobna stacja dla trzech maszyn działa w Tallinnie.

SkyUp Airlines zostały założone w maju 2018 roku. W 2021 przewiozły ponad 2,5 miliona pasażerów i wykonały prawie 16 tys. lotów. Od 24 lutego do 17 marca zeszłego roku linie zawiesiły działalność w związku z wojną. Od 17 maja przewoźnik świadczy wyłącznie usługi leasingu samolotów.

Czytaj też: Rosja głównym dostawcą ropy dla Chin. Wyprzedziła Arabię Saudyjską

Qatar Airways dostanie samoloty Boeing zamówione przez Rosjan

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button