PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
MorskiTransport
Gorące newsy

Odklejenie Rosji postępuje. Oskarża Ukrainę o sabotaż transportu zboża

Moskwa oczywiście nie dostarczyła żadnych dowodów na poparcie swoich tez

Rosja oskarżyła Ukrainę o sabotaż umowy zbożowej, dotyczącej bezpiecznego transportu zboża na Morzu Czarnym. Moskwa twierdzi, że Ukraina domaga się łapówek od właścicieli statków w celu zarejestrowania nowych jednostek i przeprowadzenia inspekcji pod przykrywką wspieranej przez OZN umowy.

Rosja oskarża Ukrainę o sabotowanie umowy zbożowej

Ukraina nie skomentowała oskarżeń przedstawionych przez rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Jak informuje portal Marine Link, Moskwa z kolei nie dostarczyła żadnych dowodów na poparcie swoich tez. Nadal jednak podtrzymuje stanowisko i oskarża Ukrainę o sabotowanie umowy zbożowej.

Rosja i Ukraina zgodnie twierdzą, że umowa, wynegocjowana przez ONZ i Turcję w lipcu, jest zagrożona zerwaniem. Rosja wielokrotnie ostrzegała bowiem, że nie przedłuży umowy po 18 maja, chyba że Zachód zgodzi się na zniesienie szeregu sankcji dotyczących płatności, logistyki i ubezpieczeń, które jej zdaniem utrudniają eksport rolny.

Jak informuje portal Marine Link, rzeczniczka rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Maria Zacharova powiedziała w oświadczeniu, że Wspólny Ośrodek Koordynacyjny (JCC) w Stambule, który nadzoruje umowę, ma problemy z rejestracją nowych jednostek i inspekcjami.

Problemy zostały spowodowane wyłącznie w wyniku działań przedstawicieli ukraińskich, a także przedstawicieli ONZ, którzy, jak się wydaje, nie chcą lub nie potrafią się im przeciwstawić – stwierdziła jedna z propagandystek Kremla.

Czytaj też: Rosja zablokuje korytarz zbożowy?! Co to oznacza dla świata?

Kuriozalne oskarżenia Rosji

W tym samym oświadczeniu Zacharova oskarżyła Ukrainę o „próby wykorzystania inicjatywy dla maksymalizacji zysków handlowych”, włączając w to rzekome stosowanie nadużyć procedur lub żądanie łapówek od właścicieli statków.

Według Zakharovej właściciele statków, którzy odmówili łapówki dla Ukraińców, musieli czekać na rejestrację przez ponad miesiąc. Rosja twierdzi ponadto, że jej propozycje dodania jednostek przewożących zboże do krajów afrykańskich zostały „spotkane z wrogością” ukraińskich przedstawicieli, którzy następnie zatrzymali inspekcje dla 27 wychodzących statków przewożących 1,2 miliona ton ładunków.

Działanie jest proste: uruchomić maszynę propagandową przy pomocy Zachodu i Organizacji Narodów Zjednoczonych i ponownie grać kartą pomocy żywnościowej – powiedziała Zakharova.

Jak informuje portal Marine Link, Rosja i Ukraina są jednymi z kluczowych producentów rolnych na świecie oraz ważnymi graczami na rynkach pszenicy, jęczmienia, kukurydzy, rzepaku, oleju rzepakowego, nasion słonecznika i oleju słonecznikowego. Rosja dominuje również na rynku nawozów.

Państwa zachodnie nałożyły surowe sankcje na Rosję za jej inwazję na Ukrainę, która rozpoczęła się 24 lutego zeszłego roku. Eksport żywności i nawozów z Rosji nie jest objęty sankcjami, jednak Moskwa twierdzi, że ograniczenia dotyczące płatności, logistyki i ubezpieczeń stanowią bariery dla transportu przesyłek rolnych.

Czytaj też: Rosja rewiduje prognozy gospodarcze na 2023 rok w górę. Pogarszają się jednak perspektywy na kolejne lata

Qatar Airways dostanie samoloty Boeing zamówione przez Rosjan

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button