IntermodalnyKolejowyTransport

Nowa usługa kolejowa Genoa-Stuttgart Express rusza w maju

Połączy włoski port Prà z miastem Stuttgart w Niemczech.

PSA Italy uruchamia nową usługę kolejową o nazwie Genoa-Stuttgart Express, która połączy włoski port Prà z miastem Stuttgart w Niemczech. Pierwszy pociąg wyruszy 4 maja, a usługa będzie funkcjonować dwa razy w tygodniu.

Genoa-Stuttgart Express — szybkie połączenie między Włochami a Niemcami

Jak informuje serwis Italy24, nowa usługa będzie oferowała przewozy kontenerów między terminalem Genova Prà a Kornwestheim w Stuttgarcie. Terminal Genova Prà, będący częścią Ports of Genoa, jest zarządzany przez międzynarodowego operatora portowego PSA Italy. Czas trwania podróży wyniesie 23 godziny. Pociągi będą wyruszać z Włoch w poniedziałki i czwartki o 5:00 rano, natomiast ze Stuttgartu we wtorki i piątki o 19:00.

Początkowo pociągi będą miały maksymalną długość 500 metrów, ale planowane jest zwiększenie długości do 750 metrów. Po otwarciu Genoa Junction (Terzo Valico) w 2025 roku, przepustowość usługi ma znacznie wzrosnąć. Projekt ten ma na celu poprawę infrastruktury kolejowej i zwiększenie możliwości obsługi pociągów towarowych w regionie.

Genoa Junction to planowany odcinek kolejowy łączący Genuę z Tortona we Włoszech. Połączenie to będzie częścią korytarza TEN-T Rhine-Alpine, integrując port w Genui z doliną Padu, północnymi Włochami i resztą Europy. W efekcie port zyska lepsze połączenie z ważnymi ośrodkami przemysłowymi i logistycznymi na kontynencie.

Czytaj również: Włochy chcą rozwijać transport rzeczny. Tylko w sumie po co?

Genoa-Stuttgart Express to nie pierwsza tego typu usługa w ofercie PSA Italy. W 2018 roku uruchomiono połączenie Southern Express z Genui do Bazylei w Szwajcarii, które następnie w 2022 roku zostało przedłużone do Wolfurt w Austrii. Usługa oferuje trzy cotygodniowe kursy w obie strony, ułatwiając transport towarów między Włochami, Szwacarią i Austrią.

Jak poinformował Roberto Ferrari, dyrektor generalny PSA Italy:

Przeniesienie transportu kontenerów między portami a europejskim lądem z dróg na tory kolejowe jest niezbędne w walce z klimatem.

Korzyści z nowego połączenia Genova-Stuttgart Express

Nowa usługa Genoa-Stuttgart Express przyniesie liczne korzyści dla przewoźników i klientów korzystających z usług transportowych. Szybkie i regularne połączenie między włoskim portem a niemieckim miastem przyczyni się do zwiększenia efektywności transportu towarowego oraz ułatwi obsługę rosnącego wolumenu handlu międzynarodowego.

Dodatkowo ustanowienie nowego połączenia kolejowego przyczyni się do redukcji emisji CO2, jako że kolejowy transport towarowy jest znacznie bardziej ekologiczny w porównaniu z transportem drogowym. W efekcie, przedsiębiorstwa korzystające z usług Genoaa-Stuttgart Express będą mogły ograniczyć swój ślad węglowy i przyczynić się do ochrony środowiska.

Wzrost znaczenia portu w Genui oraz potencjalny rozwój kolejnych usług Express

Uruchomienie nowej usługi kolejowej i realizacja projektu Genoa Junction podniosą znaczenie portu w Genui. Stanie się on kluczowym węzłem logistycznym i transportowym w regionie. Wzrost przepustowości i lepsza dostępność kolejowa pozwolą portowi obsłużyć więcej klientów. Dzięki temu port będzie się dalej rozwijać i umacniać swoją pozycję na europejskim rynku.

Sukces wcześniejszych połączeń typu Express i optymistyczne prognozy dla nowego połączenia Genoa-Stuttgart Express wskazują na zapotrzebowanie na takie usługi. W przyszłości PSA Italy może rozważyć uruchomienie kolejnych połączeń Express. Dzięki temu transport towarowy w Europie stanie się jeszcze bardziej wygodny i sprawny.

Czytaj również: Przeczytaj ten artykuł, a zrozumiesz dlaczego Włochy są pogrążone w głębokiej stagnacji

Nowa usługa zapewni szybkie i efektywne połączenie kolejowe między portem w Genui a Stuttgartem. W ten sposób zwiększą się możliwości transportowe w regionie. To przyczyni się do rozwoju infrastruktury kolejowej oraz umocnienia pozycji portów. Dodatkowo wpłynie na ochronę środowiska poprzez promowanie bardziej ekologicznych środków transportu.

Nowe połączenie intermodalne połączy Włochy z Chinami

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button