PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
KolejowyTransport

Francuski plan inwestycyjny zaniedbuje koleje towarowe

Duża część inwestycji trafi do kolei pasażerskich, a nie na transport towarowy

Francja jest gotowa przeznaczyć sto miliardów euro w latach 2023-2042 na modernizację infrastruktury i usług kolejowych. Fundusze te są uzupełnieniem środków przyznawanych corocznie na odnowienie sieci, przekraczające miliard euro. Sęk w tym, że zdaniem ekspertów francuski plan inwestycyjny zaniedbuje koleje towarowe.

Francuski plan inwestycyjny pomija koleje towarowe?

W teorii nowy francuski plan inwestycyjny brzmi bardzo dobrze, szczególnie biorąc pod uwagę kwoty, ale w praktyce zaniedbuje on francuskie koleje towarowe. Jak informuje portal Trasporto Europa, duża część inwestycji trafi bowiem do kolei pasażerskich, w tym na systemy RER (Réseau express régional) w miastach poza Paryżem i rozwój nowych linii szybkich. Z kolei w przypadku transportu towarowego projekty wydają się bardziej nieokreślone.

Nie jest przypadkiem, że plan jest chwalony przez Association française du rail (Afra), które reprezentuje przedsiębiorstwa kolejowe (z wyjątkiem państwowego Sncf), podczas gdy spotyka się z większą krytyką ze strony sojuszu operatorów Fret ferroviaire français du futur (4F). Według tego ostatniego w planie brakuje „rozróżnienia między wydatkami na infrastrukturę poświęconą systemowi kolejowemu jako całości, który w rzeczywistości obsługuje głównie ruch pasażerski, a wydatkami specyficznymi dla transportu towarowego”.

Jak dodaje Trasporto Europa, brakuje szczegółowych informacji na temat inwestycji ukierunkowanych na stacje rozrządowe, perony multimodalne, linie towarowe rozproszone oraz dostosowanie kształtu sieci do profilu P400. Według Sojuszu 4F do 2027 r. we Francji potrzebne są co najmniej cztery kolejne terminale intermodalne, a do 2030 r. kolejnych 15. Podobnie brakuje jasnych wskazań dla ważnych inwestycji infrastrukturalnych. Plan nie mówi nic o linii kolejowej Lyon-Turyn. Według 4F wystarczyłoby przeznaczyć 3,5 mld euro, ale konkretnie na transport towarowy.

Czytaj też: Szwajcaria planuje duże inwestycje kolejowe, ale nie wie co wybrać

Planowane inwestycje w transport kolejowy

Program ogłoszony przez francuski rząd wywodzi się z opracowań Conseil d’orientation des Infrastructures (Coi), organu konsultacyjnego powiązanego z Ministerstwem Transportu. Trasporto Europa wskazuje, że w ramach tego planu francuski zarządca sieci, SNCF Reseau, oszacował łączny koszt podwojenia ruchu kolejowego, zarówno towarowego, jak i pasażerskiego, na 138 miliardów euro, zwiększając planowane inwestycje o miliard euro rocznie. Ciekawe są propozycje dotyczące transportu towarowego.

Według SNCF należy wskazać trzy linie kolejowe przeznaczone wyłącznie do ruchu handlowego. Liczące łącznie ponad 900 kilometrów, pierwsza łączyłaby Nevers z Chagny w sercu Francji (prawie w połowie drogi między Paryżem a Lyonem), druga biegłaby z Rang-du-Fliers do Chalindrey, przecinając północno-zachodnią część kraju, a trzecia łączyłaby Rouen, miasto portowe nad Sekwaną, z Tours nad Loarą, przez Le Mans. Jednak żeby przejść od propozycji sugerowanych przez SNCF do ich realizacji, Paryż musi zgodzić się na zmianę swojego planu.

Czytaj też: Sojusz rządu i biznesu, czyli francuski sposób na walkę z inflacją

Rząd sfinansuje modernizację Małaszewicz! UE nie dała pieniędzy

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button