KolejowyTransport

Bułgaria wydrążyła nowy tunel kolejowy. Pierwszy od ponad 50 lat

Projekt modernizacji obejmuje nie tylko budowę wspomnianego tunelu, ale także wydrążenie kolejnego

W ramach modernizacji linii kolejowej Sofia-Plovdiv, na południowy wschód od Sofii, Bułgaria wydrążyła nowy tunel kolejowy o długości jednego kilometra. Celem tunelu, zlokalizowanego między stacjami Elin Pelin i Vakarel, jest uproszczenie ruchu kolejowego poprzez zastąpienie krętej linii kolejowej. 

Bułgaria ma nowy tunel kolejowy

To najbardziej złożone zadanie w ramach modernizacji 51-kilometrowego odcinka Elin Pelin-Kostenec o wartości 498,8 milionów lewów (około 1,192 mld zł). Jak informuje portal IHO, ogólne prace modernizacyjne mają być ukończone do 2027 roku, a wykonawcą jest konsorcjum tureckich firm Cengiz Holding i Duygu Muhendislik Insaat pod nazwą Cen-Duy Demiryolu Elin Pelin. Bułgaria wydrążyła nowy tunel i przeprowadzi modernizację linii głównie dzięki środkom z funduszy unijnych.

Hriszto Alekszijev, minister transportu i łączności Bułgarii, poinformował, że budowa tuneli kolejowych była w Bułgarii problemem od dawna, a nowy tunel jest pierwszym od ponad pięćdziesięciu lat. Prace nad tunelem trwały ponad półtora roku, a przy jego drążeniu pracowało ponad dwieście osób oraz ponad sto maszyn.

Ministerstwo Transportu, Technologii Informacyjnych i Komunikacji Bułgarii

Czytaj też: Terminal kolejowy w północnych Włoszech czeka rozbudowa

Modernizacja linii kolejowej

Po wprowadzeniu odpowiedniego systemu bezpieczeństwa, zmodernizowana linia kolejowa pozwoli pociągom pasażerskim osiągnąć prędkość nawet 160 km/h, a pociągom towarowym do 120 km/h. Dzięki modernizacji, koszty utrzymania spadną, a bezpieczeństwo transportu znacznie się poprawi, zwłaszcza poprzez likwidację przejazdów kolejowo-drogowych na poziomie gruntu.

Projekt modernizacji linii kolejowej nie obejmuje tylko budowę wspomnianego wcześniej tunelu, ale także wydrążenie kolejnego tunelu o długości 6,8 km, który będzie najdłuższym tego typu obiektem w Bułgarii. Jak informuje portal IHO, dodatkowo planowane jest stworzenie dwóch kolejnych tuneli o łącznej długości 1,5 km, budowa jednego wiaduktu nad drogą i jednego pod nią, a także ośmiu mostów i kolejowego wiaduktu, instalacja nowych systemów sygnalizacji i bezpieczeństwa oraz komunikacji. Projekt obejmuje również przebudowę stacji Elin Pelin i Pobit Kamak.

Czytaj też: Globalny rynek mieszkaniowy w kryzysie? Ceny mieszkań spadają niemal wszędzie!

Francuski plan inwestycyjny zaniedbuje koleje towarowe

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button