Transcash faktoring
LotniczyTransport

Transport dzieł sztuki samolotem. Jak to się odbywa?

Samolot przewożący dzieła sztuki musi posiadać specjalne cechy w swojej ładowni

Transport lotniczy jest najszybszym sposobem dostarczenia dzieł sztuki na całym świecie, ale jest również najdroższy. Powodem jest fakt, iż transport dzieł sztuki samolotem wymaga delikatności i starannego planowania w celu ochrony eksponatów. Chociaż wielu entuzjastów sztuki lubi odwiedzać galerie, mogą nie znać zawiłości transportu dzieł sztuki do miejsc ich ekspozycji.

Transport dzieł sztuki samolotem w kilku krokach

Podczas transportu dzieł sztuki należy podjąć określone działania, aby zapewnić ich bezpieczne dostarczenie. Linie lotnicze cargo, firmy zajmujące się logistyką dzieł sztuki i kurierzy postępują zgodnie z tymi krokami, uwzględniając przy tym wartość dzieła sztuki, jego rozmiar, kruchość, termin dostawy i wymagania dotyczące miejsca przeznaczenia.

Zanim zdecydujemy się na transport dzieł sztuki samolotem, konieczna jest ich wycena w celu określenia ich wartości. Pomaga to w podjęciu decyzji o wysokości ubezpieczenia na wypadek uszkodzenia lub utraty dzieła sztuki. Jeśli dzieło sztuki przekracza granice międzynarodowe, najprawdopodobniej będzie musiało przejść przez odprawę celną. Jak informuje portal Simple Flying, może się to wiązać z uzyskaniem zezwoleń lub licencji, opłaceniem cła lub podatków oraz dostarczeniem dokumentacji, takiej jak certyfikaty autentyczności lub pochodzenia.

Dzieła sztuki są delikatne i mogą zostać trwale uszkodzone przez wahania temperatury i wilgotności. Kluczowe znaczenie ma utrzymanie stabilnego środowiska podczas transportu, aby zapobiec wystąpieniu takich uszkodzeń. Aby zabezpieczyć i zapakować dzieła sztuki podczas transportu, zespoły obsługujące wykorzystują specjalistyczne skrzynie transportowe, zaprojektowane specjalnie do tego celu.

Skrzynie te muszą być odporne na potencjalne zagrożenia i czynniki zewnętrzne, takie jak wilgoć, wstrząsy, zmiany temperatury i ciśnienie atmosferyczne. W pojemniku powinny znajdować się również materiały opakowaniowe, które zapobiegają przemieszczaniu się lub podrzucaniu dzieł sztuki.

Ze względu na swoją wysoką wartość dzieła sztuki mogą być celem złodziei, a transport drogą powietrzną czyni je bardziej podatnymi na kradzież, ponieważ muszą przejść przez kilka rąk i miejsc, zanim dotrą do miejsca docelowego. Dlatego podjęcie środków bezpieczeństwa, takich jak wykorzystanie urządzeń śledzących GPS i zatrudnianie wyspecjalizowanych pracowników ochrony, może pomóc w zapobieganiu kradzieży.

Czytaj też: Linie airBaltic zanotowały ogromny wzrost liczby pasażerów

Typy samolotów, które mogą transportować dzieła sztuki

Wybór samolotu często zależy od różnych kryteriów, ponieważ dzieła sztuki mają różne kształty, rozmiary i formy. Ogólnie rzecz biorąc, każdy typ samolotu może przewozić dzieła sztuki. Wliczają się w to samoloty pasażerskie, takie jak Boeing 737 lub Airbus A350, samoloty transportowe, takie jak Boeing 747 lub Boeing 777 w wersji towarowej, oraz prywatne odrzutowce, takie jak Gulfstream G650 i Bombardier Global 7500.

Samolot przewożący dzieła sztuki musi jednak posiadać specjalne cechy w swojej ładowni, aby zapewnić bezpieczny ich transport. Funkcje te mogą obejmować systemy kontroli klimatu, specjalistyczne kontenery ładunkowe i technologię tłumienia drgań.

Jak wskazuje Simple Flying, wiele linii lotniczych oferuje transport dzieł sztuki. Należą do nich między innymi Lufthansa Cargo, Swiss WorldCargo, Emirates SkyCargo i British Airways World Cargo. Te linie lotnicze często współpracują z muzeami, galeriami lub specjalnymi firmami spedycyjnymi, które nadzorują i pomagają liniom lotniczym bezpiecznie obsługiwać i transportować cenne dzieła sztuki.

Czytaj też: Transport lotniczy jest bezkonkurencyjny czasowo

Boeing sprzeda niemal setkę samolotów saudyjskim przewoźnikom

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button