DrogowyTransport

Volvo prezentuje elektryczne ciężarówki z zeroemisyjnej stali

30% materiałów w nowym samochodzie Volvo pochodzi z materiałów pochodzących z recyklingu

We wrześniu tego roku Volvo Trucks rozpoczęło seryjną produkcję elektrycznych 44-tonowych samochodów ciężarowych o dużej ładowności. Jest to pierwszy światowy producent samochodów ciężarowych, który tego dokonał, a elektryczne ciężarówki będą również pierwszymi na świecie, które są zbudowane ze stali wolnej od paliw kopalnych.

Volvo zaprezentowało elektryczne ciężarówki

Stal wolna od paliw kopalnych jest produkowana przez szwedzkiego producenta stali SSAB i jest wytwarzana przy użyciu całkowicie nowej technologii wykorzystującej energię elektryczną i wodór wolny od paliw kopalnych. Rezultatem jest znacznie mniejszy wpływ na klimat i ważny krok w kierunku łańcucha wartości zerowej emisji netto.

Nasza droga do zerowej emisji netto obejmuje zarówno eliminację paliw kopalnych podczas eksploatacji, jak i z czasem całkowitą wymianę materiałów w naszych ciężarówkach na alternatywy wolne od paliw kopalnych i pochodzące z recyklingu – mówi Jessica Sandström, starsza wiceprezes ds. zarządzania produktami w Volvo Trucks.

Wśród klientów Volvo, którzy otrzymają elektryczne ciężarówki zbudowane ze stali wolnej od paliw kopalnych, będą Amazon i DFDS oraz, za pośrednictwem firmy transportowej Simon Loos, Unilever.

W Amazon jesteśmy na dobrej drodze, aby do 2040 r. wszystkie nasze operacje miały zerową emisję dwutlenku węgla. Potrzebujemy partnerów takich jak Volvo, aby przeprowadzić tę transformację – mówi Andreas Marschner, wiceprezes ds. usług transportowych w Europie w firmie Amazon.

Firma DFDS jest zaangażowana w naszą zieloną transformację i dostarczanie bardziej ekologicznych rozwiązań transportowych i logistycznych. Każdy krok w zielonej transformacji logistyki przybliża nas do społeczeństwa wolnego od dwutlenku węgla, dlatego cieszymy się na wieść, że niektóre z naszych nowych elektrycznych ciężarówek, które wkrótce zostaną dostarczone, są również produkowane ze stali wolnej od kopalin – mówi Niklas Andersson, EVP w DFDS Logistics Division.

Volvo Trucks

Czytaj też: Zeem Solutions zamawia 100 elektrycznych ciężarówek Nikola Tre

90% ciężarówki Volvo można poddać recyklingowi

Stal wyprodukowana przy użyciu wodoru jest wykorzystywana w szynach ramowych elektrycznych ciężarówek, czyli w szkielecie pojazdu, na którym montowane są wszystkie inne główne komponenty. W miarę wzrostu dostępności stali wolnej od kopalin, będzie ona wprowadzana także w innych częściach samochodu ciężarowego.

Volvo Trucks

Obecnie około 30% materiałów w nowym samochodzie ciężarowym Volvo pochodzi z materiałów pochodzących z recyklingu. Co więcej, do 90% ciężarówki można poddać recyklingowi po zakończeniu jej eksploatacji. Stal wolna od paliw kopalnych będzie ważnym uzupełnieniem tradycyjnej i pochodzącej z recyklingu stali stosowanej w samochodach ciężarowych Volvo.

Czytaj też: Obawy o zmiany klimatu są obecnie mniej ważne

Elon Musk sprzedał akcje Tesli. Brakowało na zakup Twittera?

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button