DrogowyInfo z rynkuTransport

Korytarz życia – nowe przepisy na Litwie od 2022 roku

Korytarz życia pozwala na przeprowadzenie efektywnej akcji ratunkowej. Nowe przepisy na Litwie zostaną uwzględnione w zmienionym kodeksie drogowym, który wejdzie w życie wraz z nadejściem 2022 roku. Zmiany mają sprawić, że służby ratownicze i porządkowe szybciej dotrą na miejsce wypadku. 

Korytarz życia – zmiana przepisów na Litwie

Nowe przepisy dotyczące korytarzy awaryjnych zaczną obowiązywać od przyszłego roku. Praktyka jest często stosowana na europejskich drogach, jednak dopiero uregulowanie prawne może sprawić, że kierowcy będą dostosowywać się do zasad. Z tej przyczyny na Litwie zdecydowano się podjąć kroki prawne, aby nakazać kierującym utworzenie korytarza ratunkowego. Zgodnie z ogólnodostępną definicją, korytarz życia stanowi wolną przestrzeń na drodze, która jest pozostawiona dla pojazdów uprzywilejowanych i umożliwia im szybsze dotarcie do rannego lub przeprowadzenie interwencji.

Zobacz także: Prędkość maksymalna na autostradzie do 100 km/h!

Zobacz także: Słowenia wprowadza zakaz wyprzedzania dla samochodów ciężarowych!

Czemu służy korytarz życia?

Gdy kierowcy, stojąc w korku, blokują przejazd do miejsca wypadku, wówczas istnieje mniejsze prawdopodobieństwo powodzenia akcji ratowniczej. Tworzenie korytarza wymaga od prowadzących zjechania na skrajny pas. W przypadku, gdy droga ekspresowa lub autostrada ma pas awaryjny, kierowcy jadący skrajnym prawym pasem, powinni na niego wjechać. Korytarz tworzy się pomiędzy lewym a wszystkimi innymi pasami. Ustandaryzowanie przepisów sprawia, że kierowcy reagują tak samo, przez co unika się zamieszania i zyskuje cenny czas.

Korytarz życia na Litwie sprawi, że służby będą mogły dotrzeć do poszkodowanych w krótszym czasie. Tworzenie korytarzy ratunkowych jest szczególnie istotne na autostradach i drogach ekspresowych, ze względu na duże natężenie ruchu. Nawet niewielka kolizja sprawia, że powstają korki, które uniemożliwiają przedostanie się karetki lub radiowozu w wyznaczone miejsce. Zgodnie z nowym prawem zjechanie na wyznaczony pas i pozostawienie wolnej przestrzeni będzie uregulowane, dlatego osoby, które nie stosują się do zaleceń, zostaną pociągnięte do odpowiedzialności. Kodeks mówi również o odpowiednim zachowaniu na drodze. Zasady dotyczą zarówno pieszych, jak i kierowców. Po zobaczeniu lub usłyszeniu pojazdu uprzywilejowanego, kierowcy nie powinni wjeżdżać na skrzyżowanie, a piesi wchodzić na pasy.

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button