DrogowyInfo z rynkuTransport

Słowenia wprowadza zakaz wyprzedzania dla samochodów ciężarowych!

Zakaz dotyczący wyprzedzania dla samochodów ciężarowych w Słowenii ma wejść w życie 1 listopada. Czy Polska podąży za słoweńskim przykładem? 

Nowe przepisy na słoweńskich autostradach

Od początku listopada zakaz wyprzedzania się będzie dotyczył samochodów ciężarowych o masie powyżej 7,5 tony. Przepisy mają obowiązywać na wszystkich autostradach w kraju. Rozwiązanie było testowane od początku roku na odcinku pilotażowym słoweńskiej autostrady o długości 250 km. Od 15 stycznia obowiązywał zakaz wyprzedzania samochodów ciężarowych w ciągu dnia od 6:00 do 18:00 na drodze A1. Manewr można było wykonać wyłącznie w nocy lub na odcinkach z trzema pasami. Wyniki pokazały, że takie ograniczenie znacząco wpływa na bezpieczeństwo, dlatego postanowiono jak najszybciej wprowadzić je w życie.

Zobacz także: Konin: Kierowca busa nic nie przewoził, a i tak przekroczył DMC o tonę

Co da zakaz wyprzedzania dla samochodów ciężarowych?

Celem obostrzeń w ruchu drogowym jest zmniejszenie zagęszczenia ruchu i zwiększenie bezpieczeństwa na drogach. Od początku listopada Słowenia wprowadza zakaz wyprzedzania tirów na wszystkich autostradach w godzinach od 6:00 do 18:00. Grzywna za złamanie zakazu wynosi 300 euro. Wprowadzone zmiany ucieszą kierowców samochodów osobowych, jednak dla zawodowych kierowców może to być nieco uciążliwe. Jak mówi Julia Langa z serwisu Yanosik:

Nowe zasady na autostradach w Słowenii mają za zadanie poprawić bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Manewr wyprzedzania pojazdu ciężarowego przez inną ciężarówkę jest nie tylko niebezpieczny, ale również mocno wpływa na płynność ruchu na danym odcinku ze względu na długi czas, który jest potrzebny do wykonania tego działania.

W Polsce Ministerstwo Infrastruktury nie planuje wprowadzać podobnych rozwiązań. Aktualnie obowiązują zakazy wyprzedzania się ciężarówek na konkretnych odcinkach. Istnieją obawy, że wprowadzone obostrzenia na wzór Słowenii pogorszą stan bezpieczeństwa polskich dróg oraz doprowadzą do nagminnego łamania przepisów ruchu drogowego. Za regulacje na drogach szybkiego ruchu odpowiada GGDKiA, który, na podstawie raportów o natężeniu ruchu drogowego, powinien postawić w miejscach szczególnie narażonych na wypadki postawić znaki B-26 (zakaz wyprzedzania przez ciężarówki).

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button