DrogowyTransport

Prędkość maksymalna na autostradzie do 100 km/h!

Jak wynika z najnowszych informacji przekazanych przez Organizację Narodów Zjednoczonych, trwają właśnie prace nad zmniejszeniem prędkości na autostradach. Mówi się, że prędkość maksymalna na autostradzie ma zostać ograniczona do 100 km/h!

Powodem zmian proponowanych przez ONZ jest walka o ludzkie życie. Organizacja podaje, że każdego roku na drogach ginie 1,3 mln osób na całym świecie. To tak jakby każdego roku na drogach całego świata ginęła cała populacja Estonii. Z tego powodu prędkość maksymalna na autostradach ma zostać ograniczona do 100 km/h, na drogach krajowych do 80 km/h, a w miastach do 30 km/h.

Obecnie prędkość maksymalna na autostradach różni się w zależności od kraju. W Polsce – jeśli nie liczyć coraz mniej licznych odcinków niemieckich autobahn bez ograniczeń – mamy najwyższą prędkość maksymalną na autostradach. Wynosi ona 140 km/h. W Niemczech co do zasady jest to 130 km/h.

Prędkość maksymalna na autostradzie 100 km/h? Holendrzy byli pierwsi

W pomysłach ONZ ubiegły Niderlandy, które w marcu 2020 roku wprowadziły nowe limity prędkości na autostradach. Od tamtej pory zamiast 130 km/h, na holenderskich drogach można poruszać się z prędkością 100 km/h w dzień i 120 km/h wieczorem i w godzinach nocnych. Warto jednak dodać, że nowe ograniczenia nie zostały zbyt dobrze przyjęte. Niemniej jednak holenderski rząd argumentował zmianę względami ekologicznymi. Auta poruszające się wolniej, zużywają mniej paliwa i emitują mniej szkodliwych związków do atmosfery. ONZ swoje zmiany również argumentuje zmiany względami ekologicznymi.

Zobacz także: Rosjanie otworzyli najszybszą autostradę w Europie

Niemniej jednak na pierwszym miejscu dla ONZ stoi ludzkie życie. A w dobie kryzysu demograficznego w krajach rozwijających się, redukcja zgonów jest dla Organizacji Narodów Zjednoczonych szczególnie ważna. Zwłaszcza że malejąca populacja wcale nie przyczyni się do spadku liczby pojazdów na drogach, wręcz przeciwnie.

Motoryzację czeka całe spektrum zmian. Oprócz elektromobilności, która zdaniem niektórych ekspertów jest nam po prostu narzucana, jest także wiele nowinek w samych samochodach. Od 2022 roku w nowych samochodach pojawi się wiele zmian. Od maja w samochodach ma pojawić się inteligentny asystent prędkości oraz system automatycznego hamowania awaryjnego. Ponadto od maja będzie też montowany system wykrywający pieszych i rowerzystów oraz urządzenia pozwalające na odcięcie zapłonu w sytuacji gdy kierowca jest nietrzeźwy.

Zobacz także: 1.11 na drogach nikt nie zginął! Statystyki Akcji Znicz

Z kolei od lipca mają pojawić się tzw. czarne skrzynki, które będą rejestrować i zapisywać wszystkie reakcje kierowcy. Nie da się ukryć, że motoryzacja na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat poczyniła olbrzymi postęp w kontekście bezpieczeństwa osób podróżujących samochodami. Niewątpliwie postęp ten będzie kontynuowany, a zdaniem OZN następnym etapem tego postępu jest prędkość maksymalna na autostradzie wynosząca maksymalnie 100 km/h.

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

6 Komentarze

  1. Chodzi o to, aby niewolnicy się nie rozbiegali za bardzo. Panowie będą dalej latać swoimi nie opodatkowanymi (paliwowo) samolotami, a reszta niech co najwyżej jeździ na działkę…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button