E-commerce
Gorące newsy

Rewolucja w e-commerce? UE chce ograniczyć wielkość paczek

Gotowy projekt miał zostać przedstawiony 30 listopada, ale wyciekł wcześniej dzięki Politico

UE planuje ograniczyć wielkość paczek w celu ograniczenia ilości odpadów opakowaniowych w handlu elektronicznym. Gotowy projekt miał zostać przedstawiony 30 listopada, ale wyciekł wcześniej dzięki Politico.

UE chce ograniczyć wielkość paczek

Komisja Europejska pracuje nad nowymi przepisami mającymi na celu zmniejszenie ilości odpadów opakowaniowych. UE planuje ograniczyć wielkość paczek i zmniejszyć pustą przestrzeń w paczkach e-commerce. Plany obejmują także zwiększenie ilości opakowań wielokrotnego użytku. Gotowy projekt miał zostać przedstawiony 30 listopada, a korekty do ustaw wciąż są wprowadzane. Projekt wyciekł jednak wcześniej dzięki Politico.

Przepisy Unii Europejskiej mają dotyczyć opakowań pierwotnych i wtórnych, do których zaliczają się paczki e-commerce. Jest to rewizja dyrektywy w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWD), której publikacja planowana jest na koniec miesiąca. W ciągu ostatnich kilku dekad nastąpił wzrost ilości odpadów opakowaniowych. Jest to częściowo spowodowane wzrostem sprzedaży online, a także większą ilością opakowań jednorazowych i – jak to określa KE – „nadmiernym pakowaniem”.

PLAKO System - inteligentne systemy dokowania

Projekt zawiera limity dotyczące wielkości opakowań. Dla sprzedawców internetowych przewidziano wskaźnik pustej przestrzeni wynoszący maksymalnie 40 procent. Ponadto UE chce zakazać wprowadzania na rynek paczek, które zawierają ,,podwójne ściany, fałszywe dna i inne środki mające na celu stworzenie wrażenia zwiększonej objętości produktu”. Ponadto UE podaje, że do 2030 roku 20 proc. opakowań w handlu elektronicznym powinno być wielokrotnego użytku. Do 2040 roku liczba ta powinna wzrosnąć do 80 procent. Ponownie, projekt nie jest ostateczny i może jeszcze ulec zmianie przed ostateczną wersją.

Czytaj też: Podatek od plastiku UE: Polska może zapłacić nawet 2 mld złotych

Brak jasnych przepisów

Organizacja Ecommerce Europe przekonuje na swojej stronie internetowej, że projektowi ,,brakuje jasności, aby odnieść się do złożoności tego, co jest po prostu określane jako „opakowania w handlu elektronicznym””, mówiąc, że jest to ,,wynik interakcji różnych podmiotów gospodarczych w całym łańcuchu dostaw”. Ecommerce Europe przekonuje, że chociaż podziela cel, jakim jest mniejsza ilość odpadów opakowaniowych, chce ,,zapewnić, że różnorodność modeli biznesowych i ziarnistość łańcucha logistycznego opakowań dla sektora zostanie odzwierciedlona w negocjacjach”.

Tymczasem Amazon zdaje się nie czekać na unijne przepisy i już teraz zapowiedział, że zastąpi opakowania z plastiku papierowymi torbami. Klienci platformy e-commerce, którzy otrzymują towary z europejskich centrów dystrybucyjnych, otrzymają paczki w papierowych torbach lub w kopertach z tektury nadającej się do recyklingu. Dodatkowo Amazon zwiększy liczbę produktów, które mogą być wysyłane w oryginalnym opakowaniu dostarczonym przez producenta, z dodaną etykietą adresową.

Czytaj też: Amazon zastąpi opakowania z plastiku papierowymi torbami

Amazonowi zabraknie opakowań? Producenci planują strajk

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button