Intralogistyka

Podnośniki koszowe w procesie obsługi transportu bliskiego

Transport bliski, chociaż odbywa się na niewielkich odległościach, może być wymagający. By prowadzić go efektywniej, warto wykorzystać zaplecze składające się z urządzeń transportu bliskiego (UTB). Do tej kategorii zaliczane są także podnośniki koszowe. Jaką funkcję spełniają w trakcie prac transportowych?

Czym są urządzenia transportu bliskiego?

Urządzenia przeznaczone do transportu bliskiego, w skrócie określane jako UTB, umożliwiają przenoszenie ładunków na krótkich dystansach. Stosowane są w pracach załadunkowych, transportowych oraz rozładunkowych odbywających się w obiektach oraz poza nimi.

Wykorzystując podnośniki koszowe, zaliczane do urządzeń transportu bliskiego można prowadzić transport zarówno w poziomie, jak i w pionie.

Do urządzeń transportu bliskiego zaliczane są między innymi:

 • Dźwigi – osobowe, towarowe, budowlane;
 • Podesty ruchome – przejezdne, wiszące, załadowcze;
 • Suwnice;
 • Wciągniki i wciągarki;
 • Żurawie – wieżowe, stacjonarne, samojezdne, przenośne;
 • Układnice magazynowe;
 • Dźwigniki;
 • Wyciągi towarowe;
 • Schody i chodniki ruchome.

podnośniki koszowePodnośniki koszowe jako urządzenia transportu bliskiego

Do kategorii UTB zaliczane są także podnośniki koszowe, które są podestami ruchomymi. Składają się one z kosza oraz z podstawy, która unosi go i umożliwia dostęp do położonych wyżej obszarów.

Podnośniki koszowe są urządzeniami, które mogą być połączone z podwoziem samochodowym, przewożone na przyczepkach lub mogą mieć własny napęd.

W transporcie bliskim często stosowane są podnośniki o własnych napędach – elektrycznych lub spalinowych w zależności od miejsca prowadzenia prac. Elektryczne silniki są ciche i nieemisyjne, dlatego używane są w obiektach, natomiast spalinowe zapewniają większą efektywność robót na trudnych terenach na zewnątrz.

Podnośniki sprawdzają się w transporcie bliskim różnych typów towarów, co zależne jest od ich rodzaju, wymiarów i ciężaru.

Najczęściej używane są one w tym celu podczas prac w magazynach i centrach logistycznych, w tym w obiektach wysokiego składowania, ale również w halach produkcyjnych, przemysłowych, galeriach handlowych, sklepach, a nawet w obiektach zabytkowych.

Jakie podnośniki sprawdzają się w transporcie bliskim?

Aby transport bliski mógł odbywać się efektywnie i był bezpieczny, duże znaczenie ma wybór odpowiednich podnośników. Jakie z nich najlepiej sprawdzają się jako UTB?

Podnośniki nożycowe

Najczęściej używane w transporcie bliskim urządzenia podnoszące, wyposażone w nożycową konstrukcję, na której osadzona jest platforma otoczona barierkami. Duża powierzchnia platformy w połączeniu z wysokim udźwigiem i stabilnością podnośników nożycowych powoduje, że mogą one pomagać w transporcie ładunków nawet o większych gabarytach i ciężarze.

Podnośniki masztowe

Podnośniki koszowe masztowe wyróżniają się kompaktową budową. To urządzenia, które mogą bezkolizyjnie pracować również w ograniczonych przestrzeniach. Ich kosze zwykle mieszczą jedną osobę.

Podnośniki teleskopowe/przegubowe

Wyposażone w składane teleskopowo ramię z przegubami, na którego końcu znajduje się kosz. Szeroka regulacja ramienia w tych podnośnikach umożliwia uzyskanie nie tylko dużej wysokości podnoszenia, ale również zasięgu bocznego. Podnośniki teleskopowe wynajmowane i wykorzystywane w transporcie bliskim są rzadziej od nożycowych, lecz są niezastąpione, gdy trzeba prowadzić roboty nad przeszkodami.

podnośniki przeguboweWybierając podnośniki w celu transportu bliskiego, trzeba zwrócić uwagę na:

 • Maksymalną wysokość podnoszenia oraz zasięg urządzenia;
 • Udźwig podnośnika;
 • Rodzaj zastosowanego napędu;
 • Wymiary podnośnika koszowego;
 • Możliwość poruszania się z podniesionym koszem;
 • Zastosowane w urządzeniu systemy bezpieczeństwa.

Żeby skorzystać z podnośników w celu transportu bliskiego, nie trzeba kupować ich na własność. Do skorzystania z usług wynajmu podnośników koszowych zaprasza wypożyczalnia AA Herkules, która od ponad 14 lat zaopatruje swoich klientów w profesjonalny sprzęt podnośnikowy z kompleksową obsługą. Oferta dostępna jest na stronie https://podnosnikikoszowe.pl/

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button