PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
Info z rynkuKolejowyLotniczyTransport
Gorące newsy

Ważą się losy CPK? Zamieszanie wokół nowej rady nadzorczej CPK

Pojawiają się pytania o nowych członków.

Czy najnowsze zmiany w składzie rady nadzorczej Centralnego Portu Komunikacyjnego zapowiadają nową erę rozwoju, czy raczej zwiastują problemy na horyzoncie? Kontrowersje wokół odwołania Mikołaja Wilda z funkcji prezesa CPK i powołania nowych, dyskusyjnych członków rady nadzorczej, stawiają pod znakiem zapytania przyszłość tego kluczowego projektu infrastrukturalnego w Polsce.

 • Odwołanie Mikołaja Wilda – koniec pewnego etapu w CPK.
 • Kontrowersyjny skład nowej rady nadzorczej – potencjalne konflikty interesów.
 • Porównanie kwalifikacji nowych członków rady z poprzednikami.

Zmiany w Zarządzie CPK. Krok ku lepszemu czy wręcz przeciwnie?

Centralny Port Komunikacyjny (CPK), będący kluczowym projektem w polskiej infrastrukturze transportowej, stoi przed nowymi wyzwaniami. Nastąpiło to po odwołaniu Mikołaja Wilda z funkcji prezesa. Wild, kierując CPK przez ponad 6 lat, odegrał znaczącą rolę w jego rozwoju. Z tego powodu jego odejście otwiera nowy rozdział dla CPK, wiąże się z wieloma oczekiwaniami, ale i niepewnościami.

Filip Czernicki, nowy p.o. prezesa, wnosi do Spółki swoje doświadczenie jako były przewodniczący rady nadzorczej. Jego specjalizacja w prawie lotniczym i korporacyjnym, w połączeniu z rolą wykładowcy na Uniwersytecie SWPS, może wnieść nowe perspektywy w zarządzanie CPK. Jednakże stoi przed wyzwaniem adaptacji tych umiejętności do prowadzenia projektu o tak dużej skali.

Czytaj również: Tusk zaora CPK?! Lamański: Krew mnie zalewa, jak to słyszę

Przejście Czernickiego na stanowisko prezesa to nie tylko zmiana personalna, ale i potencjalna zmiana w zarządzaniu CPK. Jego decyzje, strategie i metody pracy będą miały kluczowy wpływ na dalszy rozwój projektu. Dodatkowo w jaki sposób nowy zarząd poradzi sobie z bieżącymi wyzwaniami oraz jak podejdzie do długoterminowych celów CPK, będzie ważnym wskaźnikiem dla oceny tych zmian. Ponadto reakcje inwestorów, partnerów projektu i społeczności związanej z Centralnym Portem Komunikacyjnym będą istotne dla oceny efektywności nowego kierownictwa.

Wprowadzone zmiany rodzą zatem pytania, nad którymi warto się zastanowić. Otóż czy Inwestycja pod nowym zarządem utrzyma swój dotychczasowy kierunek rozwoju? Jakie nowe strategie i inicjatywy zostaną wprowadzone? Jak zmiany wpłyną na pozycję Inwestycji w infrastrukturze transportowej Polski i na arenie międzynarodowej? Odpowiedzi na te pytania będą kluczowe dla oceny skutków tej istotnej zmiany w zarządzie CPK.

Nowa Rada Nadzorcza CPK: postępy czy powrót do przeszłości?

Jak wskazano wyżej — w minioną środę, pod wpływem decyzji Macieja Laska, pełnomocnika premiera ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK), doszło do istotnej zmiany w składzie rady nadzorczej CPK. Ponadto ta zmiana, dokonana w sytuacji, gdzie Skarb Państwa posiada 100% udziałów w CPK, otwiera nowe pytania o kierunek, w jakim zmierza ten kluczowy projekt infrastrukturalny Polski.

Nowy skład rady nadzorczej CPK:

 1. Filip Czernicki (Przewodniczący): Jako radca prawny z bogatą wiedzą w zakresie prawa lotniczego i spółek, Czernicki wnosi do rady nadzorczej CPK perspektywę prawną. A ta może być kluczowa w zarządzaniu aspektami regulacyjnymi i kontraktowymi Centralnego Portu Komunikacyjnego. Jego doświadczenie akademickie jako wykładowca na Uniwersytecie SWPS może również wnosić nowe spojrzenie na edukację i rozwój pracowników Spółki.
 2. Andrzej Ilków (Wiceprzewodniczący): Z doświadczeniem jako dyrektor w Polskich Portach Lotniczych i były dyrektor Lotniska Chopina, Ilków wnosi do rady nadzorczej praktyczne doświadczenie w zarządzaniu operacjami lotniczymi. Jego przeszłość jako pilot wojskowy może dodać unikalnej perspektywy w zakresie logistyki i bezpieczeństwa operacji lotniczych.
 3. Adam Sanocki: Związany z Fundacją Instytut Bezpieczeństwa w Lotnictwie, Sanocki może wnieść do rady nadzorczej CPK specjalistyczną wiedzę związaną z aspektami bezpieczeństwa lotnictwa. Niemniej jednak jego powiązania z prezesem fundacji, Maciejem Laskiem, mogą jednak rodzić pytania o obiektywność i niezależność jego decyzji w radzie.
 4. Magdalena Jaworska-Maćkowiak: Jej doświadczenie jako prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej oraz była urzędniczka organu doradczego Komisji Europejskiej, wprowadza do rady nadzorczej Centralnego Portu Komunikacyjnego kompetencje związane z zarządzaniem na wysokim szczeblu oraz wiedzę o regulacjach lotniczych. Jej doświadczenie międzynarodowe może być szczególnie cenne w kontekście dążenia Centralnego Portu Komunikacyjnego do standardów globalnych.

Nowa rada nadzorcza Centralnego Portu Komunikacyjnego. Czym odróżnia się od wcześniejszego zespołu?

Powołanie nowej rady nadzorczej sygnalizuje możliwy zwrot w strategii zarządzania inwestycją. Z jednej strony, kompetencje członków rady mogą przynieść świeże pomysły i nowe podejścia do zarządzania projektem. Z drugiej strony, pojawiają się pytania o potencjalne konflikty interesów i obiektywność decyzji, zwłaszcza w kontekście bliskich powiązań niektórych członków rady z pełnomocnikiem rządu ds. CPK, Maciejem Laskiem.

Dodatkowo wprowadzenie nowego składu rady nadzorczej może być interpretowane jako chęć przeprowadzenia gruntownego audytu i oceny dotychczasowych działań Centralnego Portu Komunikacyjnego. Może to również oznaczać redefinicję priorytetów i metod działania portu, co może wpłynąć na jego długoterminową strategię i skuteczność realizacji celów.

Czytaj również: Poczta Polska utworzy na CPK hub przeładunkowy

Z kolei wprowadzenie nowego składu rady nadzorczej może być interpretowane jako chęć przeprowadzenia gruntownego audytu i oceny dotychczasowych działań inwestycji. Może to również oznaczać redefinicję priorytetów i metod działania portu. A to z kolei może wpłynąć na jego długoterminową strategię i skuteczność realizacji celów.

Skład rady nadzorczej CPK przed zmianami:

Przed ostatnimi zmianami, rada nadzorcza Centralnego Portu Komunikacyjnego skupiała różnorodnych ekspertów z szerokim spektrum doświadczeń:

 1. Rafał Antczak: Ekonomista i menedżer z bogatym doświadczeniem w sektorze finansowym, w tym jako dyrektor zarządzający i główny ekonomista w grupie PZU oraz wiceprezes PKO BP.
 2. Adam Bułat: Adwokat, doktor nauk prawnych, z doświadczeniem akademickim oraz praktycznym w prawie.
 3. Michał Czarnik: Radca prawny i doradca podatkowy, z doświadczeniem zarządczym w kancelariach prawniczych i firmach doradczych.
 4. Dariusz Lasocki: Radca prawny z doświadczeniem w zarządzaniu zespołami prawników i specjalistów w dużych grupach kapitałowych.
 5. Janusz Ogłaza: Adwokat i menedżer, z doświadczeniem w dyrekcji w Polskim Funduszu Rozwoju.
 6. Tomasz Turek: Radca prawny i menedżer, z 20-letnim doświadczeniem w zarządzaniu, w tym w PGNiG TERMIKA S.A. i Grupie Azoty

Projekt Centralnego Portu Komunikacyjnego zostanie wstrzymany? Nie, ale czeka go potrzebny audyt

Centralny Port Komunikacyjny (CPK), będący kluczowym projektem infrastrukturalnym Polski, stoi teraz przed nowymi wyzwaniami po zmianach w zarządzie. Szczególnie kontrowersyjny jest skład nowej rady nadzorczej. Przyciąga uwagę obecność Andrzeja Ilkowa, wiceprzewodniczącego, wcześniej zaangażowanego w ruch „Nie dla CPK„, oraz Adama Sanockiego, fundatora fundacji kierowanej przez Macieja Laska, pełnomocnika rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Ponadto Maciej Lasek, reagując na sytuację w CPK, zaakcentował potrzebę otwarcia nowego rozdziału i wyznaczenia nowych kierunków działania dla spółki. Jego słowa wskazują na fundamentalne zmiany w zarządzaniu i strategii CPK. Tymczasem nadchodzi audyt CPK, który ma być przeprowadzony pod nadzorem nowej władzy. Donald Tusk, odnosząc się do tej sytuacji, podkreślił, że przyszłość CPK zostanie rozstrzygnięta transparentnie, z udziałem niezależnych ekspertów. Premier zapowiedział również, że decyzje nie będą przyczyną cierpienia dla osób, które mogą zostać wywłaszczone.

Niemniej jednak Dariusz Klimczak, obecny minister infrastruktury, wyraził swoje stanowisko o CPK, zaznaczając, że projekt jest zbyt zaawansowany i kosztowny, aby go porzucić. Jego wypowiedź sugeruje, że CPK nadal będzie ważnym elementem planowania infrastrukturalnego Polski. Niemniej jednak jego ostateczny format i zakres mogą ulec zmianom.

CPK jest zbyt ważny, aby go porzucono. Nawet obecna władza zdaje sobie z tego sprawę

Aktualne plany przewidują, że CPK obsłuży do 40 mln pasażerów rocznie do 2028 roku. Pierwszy etap projektu, w tym budowa lotniska i węzła kolejowo-drogowego z połączeniem Warszawa-CPK-Łódź, świadczy o jego wadze dla infrastruktury transportowej.

Swoją drogą, aby Centralny Port Komunikacyjny (CPK) spełnił swoją rolę jako katalizatora rozwoju Polski, konieczne będzie podjęcie szeregu strategicznych kroków. Po pierwsze, kluczowe będzie zapewnienie stabilnego i efektywnego zarządzania projektem. A to wymaga doświadczonego i skoordynowanego zespołu zarządzającego, zdolnego do podejmowania decyzji opartych na rzetelnych danych i analizach.

Po drugie, ważne będzie zapewnienie odpowiedniego finansowania projektu, które może pochodzić zarówno z krajowych, jak i międzynarodowych źródeł inwestycyjnych. Współpraca z międzynarodowymi partnerami i instytucjami finansowymi może również przyczynić się do wzmocnienia pozycji Inwestycji na arenie globalnej.

Czytaj również: Powstanie nowy tunel kolejowy w Łodzi! To duża inwestycja CPK

Dodatkowo kolejnym istotnym elementem będzie skupienie się na zrównoważonym rozwoju i integracji CPK z istniejącą infrastrukturą transportową. Wszystko po to, aby umożliwić efektywne połączenie różnych środków transportu i maksymalizację potencjału logistycznego. Równie ważne będzie zwrócenie uwagi na aspekty ekologiczne i społeczne projektu, w tym na kwestie wywłaszczeń i wpływu na lokalne społeczności.

Na koniec, istotne będzie utrzymanie dialogu z wszystkimi zainteresowanymi stronami, w tym z lokalnymi społecznościami, organizacjami branżowymi i rządami. Wszystko po to, aby zapewnić, że projekt CPK będzie realizowany w sposób transparentny i z korzyścią dla całego kraju. Otóż tylko przez holistyczne podejście, CPK może stać się nie tylko węzłem komunikacyjnym o znaczeniu europejskim, ale także długoterminowym atutem dla gospodarki i społeczeństwa Polski.

Czy CPK powstanie? Sztandarowa inwestycja PiS zagrożona

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

2 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button