LotniczyTransport

Cathay Pacific rozważa kupno nowych samolotów cargo

Cathay Pacific planuje odnowić i wymienić niektóre ze swoich samolotów cargo i rozpoczął już rozmowy z Airbusem i Boeingiem w tej sprawie. Cathay Pacific Cargo jest największą w Hongkongu i jedną z największych na świecie linii lotniczych cargo. Jej działalność stanowi około 25% całkowitego dochodu operacyjnego Cathay.

Cathay Pacific chce kupić samoloty cargo

Linia lotnicza rozważa zakup frachtowców Airbus A350, albo Boeingów 777-8F. Jak wynika z raportu Bloomberga, Cathay może chcieć kupić nawet sześć samolotów. Cathay Pacific Cargo jest wciąż w trakcie oceny specyfikacji obu modeli samolotów i nie osiągnął punktu decyzyjnego, który z nich kupić i w jakiej liczbie. W tym samym czasie linia rozważa również możliwość przekształcenia swojego obecnego samolotu pasażerskiego na frachtowiec. Linia ma jednak tradycję kupowania nowych modeli samolotów.

Cathay Pacific Cargo wznowiło pełną przepustowość swoich operacji ładunkowych w czerwcu, po raz pierwszy od czasu, gdy Hongkong wdrożył ścisłą politykę zapobiegania COVID-19. Dyrektor Cathay Cargo, Tony Au, powiedział, że linia będzie obsługiwać od 90 do 100 lotów towarowych tygodniowo.

Raben

Linia lotnicza posiada obecnie flotę składającą się wyłącznie z samolotów Boeing 747, w tym 14 samolotów 747-8F oraz sześciu maszyn starszej generacji 747-400 o zwiększonym zasięgu. Cathay nie jest jedyną dużą azjatycką linią lotniczą zainteresowaną zamówieniem dedykowanych samolotów cargo. Singapore Airlines podpisał umowę na siedem A350F w lutym, a na Bliskim Wschodzie Qatar Airways zamówił 34 maszyny 777X-F.

Czytaj też: WestJet zamówi Boeing 737 MAX. Samoloty nie mają certyfikacji…

Trudna sytuacja Cathay Pacific

Linia Cathay Pacific bardzo ucierpiała podczas pandemii. W lutym 2022 r. przewiozła tylko 1,1% swoich pasażerów z 2019 r., a przy kontynuacji polityki zero-COVID w Hongkongu, choć z usunięciem niektórych ograniczeń, działalność pasażerska nadal jest znacznie poniżej poziomu z 2019 r.

Jako macierzysty przewoźnik Hongkongu, jesteśmy całkowicie skoncentrowani na wznowieniu łączności między Hongkongiem a światem – stwierdził Cathay Pacific w swoich wynikach okresowych z 2022 r.

Jednak ścisła polityka zero-COVID wpływa nie tylko na pasażerów, ale także na stabilność zespołu pilotów Cathay. Załoga lotów pasażerskich z Hongkongu była zmuszona do spędzenia trzech nocy w hotelowej kwarantannie po powrocie z każdej podróży, co było istotnym czynnikiem wpływającym na wysoki wskaźnik rezygnacji pilotów z pracy. Po zniesieniu kwarantanny, Cathay zapowiedział, że zatrudni dodatkowe 4000 pracowników, aby zaspokoić potrzeby operacyjne w ciągu najbliższych 18-24 miesięcy.

Czytaj też: Załamanie chińskiego eksportu. Cień nad azjatyckim tygrysem?

Nepal Airlines chce się pozbyć przepłaconych chińskich samolotów

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button