E-commerce

Pracownicy Amazon w brytyjskim magazynie są gotowi do strajku

Pracownicy Amazon w magazynie w Wielkiej Brytanii są „gotowi do strajku”. Ponad 300 pracowników zagłosowało w głosowaniu konsultacyjnym – w którym 97% stwierdziło, że są gotowi do strajku – przed możliwym formalnym głosowaniem w sprawie jego przeprowadzenia strajku.

Pracownicy Amazon gotowi do strajku

Związek zawodowy GMB przekazał, pracownicy Amazon w magazynie w Coventry w środkowej Anglii są gotowi do strajku w sprawie podwyżki płac.

Pracownicy Amazon są wściekli i są gotowi do strajku. Oferuje się im 35 pensów za godzinę podczas najgorszego kryzysu w tym pokoleniu – i to od firmy wartej ponad 1 bilion funtów – powiedziała starsza organizatorka GMB Amanda Gearing.

Przed podjęciem jakichkolwiek działań konieczne będzie przeprowadzenie formalnego głosowania. Związek zapowiedział, że spotka się z członkami w celu omówienia dalszych kroków, w tym możliwości formalnego głosowania w sprawie strajku.

Amazon, który dominuje na rynku sprzedaży detalicznej online, spotkał się z krytyką pracowników w wielu krajach w sprawie niskich płac i warunków pracy.

Amazon nadal odrzuca współpracę ze związkami zawodowymi, aby zapewnić lepsze warunki pracy i sprawiedliwe wynagrodzenie. Ich wielokrotne stosowanie krótkoterminowych kontraktów ma na celu podważenie praw pracowniczych – twierdzi związek zawodowy.

Czytaj też: Amazon pozywa administratorów grup na FB za fejkowe recenzje

Amazon nie ma sobie nic do zarzucenia

Amazon, który ma 70 000 pracowników w Wielkiej Brytanii, przekazał, że jego płaca początkowa wzrosła do minimum 10,50-11,45 funtów za godzinę – jest to 29% wzrost minimalnej stawki godzinowej dla współpracowników Amazon od 2018 roku. Brytyjski przedstawiciel Amazona przekazał w oświadczeniu, że pracownikom oferowany jest również pakiet świadczeń wart „tysiące funtów rocznie”.

Oprócz tego konkurencyjnego wynagrodzenia, pracownikom oferowany jest kompleksowy pakiet świadczeń obejmujący między innymi prywatne ubezpieczenie medyczne, ubezpieczenie na życie, ochronę dochodów, dotowane posiłki i zniżkę pracowniczą, które łącznie są warte tysiące funtów rocznie, a także firmowy plan emerytalny – twierdzi Amazon.

Rosnące koszty życia i gwałtowna inflacja, przewyższająca podwyżki płac, wywołały falę niepokojów w całej branży w Wielkiej Brytanii. Pracownicy Amazon w magazynie w Tilbury w południowo-wschodniej Anglii wyszli w zeszłym miesiącu na ulice w proteście przeciwko zbyt niskiej podwyżce płac, która wyniosła 35 pensów za godzinę. Tymczasem związek zawodowy GMB domagał się podwyżki o co mniej 2 funty.

Amazon jest jedną z najbardziej dochodowych firm na planecie. Przy takim wzroście kosztów domowych, mogliby przynajmniej zaoferować przyzwoitą płacę – stwierdził regionalny organizator GMB Steve Garelick.

Czytaj też: Powstał pierwszy w historii USA związek zawodowy w Amazon

Pracownicy brytyjskiego portu planują dwutygodniowy strajk

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button