LotniczyTransport

Oferta Lufthansy odrzucona przez włoski rząd! Kto przejmie ITA Airways?

Jak podaje Air Journal, Ministerstwo Skarbu Włoch ogłosiło plany prywatyzacji linii ITA Airways. Preferowanym oferentem nie została jednak niemiecka Lufthansa. 

ITA Airways – prywatyzacja włoskich linii

Jak podano w oficjalnym komunikacie prasowym, włoski rząd rozpocznie negocjacje dotyczące sprzedaży udziałów w ITA Airways, dawnej Alitalii. Rozmowy będą przebiegać z amerykańskim konsorcjum funduszu inwestycyjnego Certares z liniami loniczymi Air France-KLM i Delta Air Lines.

Konsorcjum zostało dopuszczone do wyłącznych negocjacji w sprawie nabycia pakietu większościowego ITA Airways. Obecnie to rząd włoski jest właścicielem 100% udziałów. Oferta amerykańskiego funduszu została uznana za „bardziej zgodną z wyznaczonymi celami” przez państwo.

Zobacz także: Włoskie linie ITA Airways sprzedadzą Lufthansie 40% swoich udziałów

Włoskie Ministerstwo Finansów poinformowało, że oferta Certares ściślej odpowiada wymogom sformułowanym przez rząd w lutym, dotyczącym przejęcia następcy Alitalii. Zaznaczono, że umowa zostanie podpisana dopiero wtedy, gdy rząd będzie usatysfakcjonowany szczegółami. Co więcej, włoski rząd zamierza zachować prawo weta wobec ITA nawet po wejściu inwestora do firmy.

Oferta Lufthansy odrzucona

Włoski przewoźnik ITA Airways powstał jesienią ubiegłego roku na bazie zlikwidowanych linii Alitalia. Oferent wskazany przez stronę włoską zaproponował 650 mln euro za nabycie 60% akcji. Pozostałe 40% należeć będzie do rzymskich decydentów. Włosi będą mogli jednak decydować o wyborze prezesa oraz podejmować strategiczne decyzje biznesowe.

Zobacz także: Świat potrzebuje dodatkowych 10 bln USD, aby złagodzić zmiany klimatyczne

Przed kilkoma miesiącami głośno było o planach niemieckiej Lufthansy, która również chciała przejąć pakiet akcji. W tym celu połączyła siły ze szwajcarską firmą transportową MSC. Plany jednak się nie powiodły, gdyż rząd chciał zachować możliwość decydowania o ważnych kwestiach z perspektywy rozwoju przewoźnika. Według przekazanych informacji Lufthansa miała zaoferować 850 mln euro za pakiet 80% akcji, co było nie do przyjęcia dla strony włoskiej. Włosi mają sentyment do narodowego przewoźnika, który powstał po upadku Alitalii.

Ostateczna wersja umowy będzie poddawana negocjacjom w najbliższych tygodniach. Eksperci branżowi są zdania, że szczegóły transakcji nie zostaną ujawnione przed końcem roku.

Następca bankrutującego Alitalia otrzymał pozwolenie ENAC. Oto ITA

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button