Ukraina i Polska utworzą rurociąg do transportu olejów roślinnych
Polska i Ukraina utworzą grupę roboczą mającą na celu przygotowanie memorandum w sprawie projektu budowy rurociągu transgranicznego. Inwestycja będzie służyła do transportu olejów roślinnych do portu w Gdańsku.
Powstanie rurociąg do transportu olejów roślinnych z Ukrainy do Gdańska
Jak podała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, memorandum w sprawie nowej inwestycji ma trwać trzy lata z możliwością przedłużenia go o kolejne trzyletnie okresy. W oficjalnym komunikacie poinformowano, że:
Rada Ministrów wyraziła zgodę na zawarcie memorandum o porozumieniu dotyczącym opracowania projektu rurociągu dla transportu olejów roślinnych z Ukrainy do portu Gdańsk.
Realizacja memorandum przyczyni się do częściowego odblokowania ukraińskiego eksportu i zwiększenia bezpieczeństwa żywnościowego w krajach rozwijających się, które są zagrożone klęską głodu. W konsekwencji powinno to zmniejszyć presję migracyjną do Europy.
Czytaj również: Zatwierdzono roczną liberalizację handlu na linii UE-Ukraina. Co obejmie?
Zadaniem grupy roboczej składającej się z członków obydwu krajów będzie przygotowanie informacji o przybliżonych parametrów technicznych inwestycji, a także jej kosztów i warunków realizacji. Najważniejszym aspektem będzie zaproponowanie dokładnej trasy ułożenia rurociągu, oraz jego lokalizację.
Blokada portów ukraińskich i wywóz ziarna ukazują hybrydowy charakter wojny wytoczonej przez Rosję cywilizowanemu światu. Ponad 400 mln osób na świecie jest zależnych od dostaw zboża z Ukrainy. #Ukraine4FoodSecurity Stop #RussiasFamineGame
Więcej: https://t.co/68Tta3yeqL pic.twitter.com/PjU6uxA1JN— Ukraine in Poland (@UKRinPL) August 30, 2022
Czytaj również: Nowe przejście graniczne z Ukrainą powstanie wcześniej, niż zakładano
KPRM przekazała także, że rurociąg do transportu olejów roślinnych powstanie z powodu zablokowania portów morskich, które wcześniej były wykorzystywane do eksportu żywności. Poszukiwanie nowych szlaków transportu produktów rolno-spożywczych stało się priorytetem Kijowa, aby zminimalizować ryzyko kolejnych blokad.
Jak zaznaczono w oficjalnym komunikacie:
Ukraina jest znaczącym światowym producentem i eksporterem zbóż, a także olejów roślinnych. Do wybuchu wojny eksport tych produktów odbywał się w ponad 90 proc. poprzez porty zlokalizowane nad Morzem Czarnym.
Braki dostaw z Ukrainy na rynek światowy spowodowane przez rosyjską inwazję uruchamiają reakcję łańcuchową: kraje gromadzą zapasy, wiele z nich ogranicza handel żywnością, ceny rosną, a groźba głodu staje się coraz bardziej realna.
Dowiedz się więcej na https://t.co/68Tta3yeqL pic.twitter.com/okNsyDf7Da
— Ukraine in Poland (@UKRinPL) August 29, 2022
Memorandum będzie można wypowiedzieć, ale nie później niż sześć miesięcy przed końcem kolejnego okresu. W oświadczeniu zaznaczono również, że wspólna umowa nie będzie również stanowiła umowy międzynarodowej w rozumieniu prawa międzynarodowego publicznego.
Nie ma co również ukrywać, że świetnie przyda się do tego terminal rolno-spożywczy, który powstanie w gdańskim porcie. Według nieoficjalnych informacji inwestycja zostanie wybudowana w Porcie Północnym, a inwestorem ma być spółka Agroport SA. Inwestycja będzie kosztować 500 mln złotych.
Znajdziesz nas w Google NewsPolska zbuduje na granicy z Ukrainą suchy port? Trwają rozmowy dotyczące usprawnienia eksportu
4 Komentarze