PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
DrogowyKolejowyTransport
Gorące newsy

Nowe przejście graniczne z Ukrainą powstanie wcześniej, niż zakładano

Szef KPRM Michał Dworczyk przekazał, że nowe przejście graniczne z Ukrainą Malhowice–Niżankowice powstanie znacznie wcześniej, niż pierwotnie zakładano. Wszystko dlatego, że kooperacja pomiędzy Polską a Ukrainą przyspieszyła, czego dowodem są liczne inwestycje  oraz plany długoterminowe. Dotyczy to m.in. zwiększenia przepustowości na przejściu Korczowa-Krakowiec, a także planów modernizacji sieci trakcyjnej.

Kiedy powstanie nowe przejście graniczne z Ukrainą — Malhowice — Niżankowice?

Michał Dworczyk poinformował o nowej dacie otwarcia przejścia granicznego  Malhowice–Niżankowice na wtorkowej konferencji prasowej w Korczowej. Wydarzenie dotyczyło inauguracji zwiększenia przepustowości pomiędzy Polską a Ukrainą. Było to możliwe m.in. dzięki rozdzieleniu ruchu towarowego od osobowego, budowie nowego terminala autokarowego oraz modernizacji przejścia. Dzięki inwestycji usprawni się ruch pomiędzy obydwoma krajami oraz zwiększy się bezpieczeństwo samych podróżnych.

Minister Dworczyk wskazał podczas konferencji, że:

Dobrą informacją, którą mamy dzisiaj do przekazania jest ta, że kolejne przejście graniczne między Polską a Ukrainą, którego otwarcie było zaplanowane na rok 2025, dzięki decyzjom pana premiera Mateusza Morawieckiego, ministrów właściwych, przede wszystkim pana ministra Andrzeja Adamczyka, zostanie otwarte za niecały rok, przed wakacjami. W 2023 roku powinniśmy uruchomić przejście w Niżankowicach-Malhowicach.

Google Maps

Ponadto szef KPRM zaznaczył, że modernizacja obecnych przejść granicznych i utworzenie korytarza Malhowice–Niżankowice w znaczny sposób usprawni obecną wymianę towarową i osobową pomiędzy obudowa krajami.

Czytaj również: Rząd Ukrainy: koszt odbudowy gospodarki to na dziś 750 mld USD

O istocie inwestycji powiedział również minister infrastruktury Ukrainy Oleksandr Kubrakov:

[…] Przypominam spotkanie, jakie odbyło się tutaj przed niecałymi dwoma miesiącami, od tego czasu bardzo dużo się tutaj zmieniło. Nie przestajemy, ponieważ głównym celem jest zwiększenie wymiany towarowej między naszymi krajami oraz zwiększenie komfortu przekraczania granicy dla naszych obywateli.

Nowe przejście graniczne z Ukrainą to nie wszystko. Czeka nas kolejna spora inwestycja

Podczas konferencji minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zaznaczył również, że pomiędzy obydwoma krajami w zdecydowany sposób poprawi się logistyka:

Dzisiaj jest dobry dzień, dobre informacje przede wszystkim dla przedsiębiorstw autobusowych i firm, które zajmują się transportem samochodowym oraz przewożą towary na linii Ukraina-Polska. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie osobiste zaangażowanie prezydentów Polski i Ukrainy oraz premiera Morawieckiego.

Czytaj również: Polska zbuduje na granicy z Ukrainą suchy port? Trwają rozmowy dotyczące usprawnienia eksportu

Adamczyk zaznaczył również, że:

Mamy nadzieję, że rzecz, która jest niemożliwa, czyli przedłużenie autostrady A4 w kierunku Lwowa, dalej włączenie się do sieci drogowej Ukrainy, uda się zrealizować. Bo z takimi parterami takie projekty to nie jest wielki problem.

Polityk poinformował również, że wraz z otwarciem nowego przejścia granicznego Malhowice – Niżankowice w 2023 zmodernizowana zostanie także linia kolejowa, o czym postulują obie strony.

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button