LotniczyTransport

Koszmar prywatyzacyjny ITA Airways zaczyna się od początku. Lufthansa wraca do gry

Prywatyzacja ITA Airways rozpoczyna się na nowo. Po zmianach w rządzie do negocjacji powrócił niemiecki przewoźnik. Jakim rezultatem zakończą się rozmowy? 

Prywatyzacja ITA Airways – powrót Lufthansy do negocjacji

ITA Airways powstały po przekształceniu słynnego włoskiego przewoźnika lotniczego Aitalia. W związku z bankructwem, przed którym spółki nie mógł ochronić nawet włoski rząd, postanowiono wydać decyzję o prywatyzacji. Chętnych było sporo, dużo mówiło się wówczas o przewadze niemieckiej Lufthansy, która w swoim planie ekspansji na rynki europejskie uwzględniła konieczność przejęć innych europejskich podmiotów. W 2022 roku ogłoszono przetarg, w którym rozważano dwie oferty. Pierwszą z nich złożyło konsorcjum Air France-KLM, amerykańskiego przewoźnika Delta Air Lines oraz funduszu Certares. Autorzy konkurencyjnej oferty to szwajcarska firma specjalizująca się w transporcie morskim MSC, która współpracowała z Lufthansą.

Po negocjacjach zadecydowano o wyborze pierwszej oferty. Włosi mieli nadzieję na szybkie rozpoczęcie odpowiednich procedur prywatyzacyjnych. W ciągu roku we włoskiej polityce sporo się jednak wydarzyło, a osoby, które stanęły u władzy, zadecydowały o ponownym rozpatrzeniu złożonych ofert. Gdy już oczekiwano, że proces prywatyzacyjny odbędzie się bez przeszkód, wówczas ukazało się kolejne zaproszenie do składania ofert, a do stołu negocjacyjnego ponownie powróciła Lufhtansa.

Zobacz także: Oferta Lufthansy odrzucona przez włoski rząd! Kto przejmie ITA Airways?

Lufthansa ze sporą szansą na zwycięstwo

Według informacji przekazanych przez Corriere dela Sera, jeśli tym razem zostanie wybrana Lufthansa, wówczas będzie musiała od razu nabyć 40% udziałów, co wiąże się z kosztem nawet 200 mln euro. W kolejnych latach jej zaangażowanie kapitałowe ma osiągnąć do 100%. Co ciekawe, jeszcze przed ogłoszeniem tych informacji, Frankfurt Flyer odnotował, że na niektórych trasach przesiadkowych obejmujących włoskie destynacje loty obsługiwane przez ITA Airways można rezerwować za pośrednictwem Lufthansy. Sugeruje to, że umowa o partnerstwie strategicznym może zostać niedługo ogłoszona.

Zobacz także: Mity o gospodarce Włoch, czyli o „leniwym południowcu”

Aitalia stanowiła symbol Włoch. Przed laty udzielono jej rządowego wsparcia opiewającego na wiele miliardów euro, jednak nawet to nie pomogło w utrzymaniu przewoźnika na rynku. Wielokrotnie prowadzono dyskusje dotyczące przyczyn upadku narodowego przewoźnika. Część ekspertów jest zgodna, że upadek Aitalii był skutkiem traktowania linii jako zręczne narzędzie polityczne, a nie przewoźnika, który rzeczywiście poradzi sobie na zliberalizowanym rynku. Po co najmniej sześciu nieudanych planach ratunkowych w ciągu 12 lat podjęto dezycję o przekształceniu przewoźnika, aby uniknąć masowych zwolnień.

Przyszłość ITA jest niejasna. Nowy rząd włoski nalegał na wznowienie rozmów, gdyż przyjęto regulację, według której ITA powinna trafić „pod skrzydła” innej linii lotniczej. Lufthansa wciąż nie wydała oficjalnego komunikatu, niemniej przekazano, że wszelkie procedury mają się zakończyć jeszcze w tym kwartale.

Nowe połączenie intermodalne połączy Włochy z Chinami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button