PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
KolejowyTransport
Gorące newsy

Intercity znów podnosi ceny biletów! Już nawet auto jest tańsze…

Nowy cennik PKP Intercity wejdzie w życie już 11 stycznia

PKP Intercity ponownie podnosi ceny biletów. Spółka twierdzi, że jest zmuszona dostosowywać swoje ceny do panującej sytuacji rynkowej i wzrostu kosztów działalności. Nowy cennik wejdzie w życie już 11 stycznia 2023 r.

PKP Intercity znów podnosi ceny biletów

Spółka PKP Intercity przekonuje, że gwałtowny wzrost kosztów energii i galopująca inflacja zmusiły ją do zmiany ceny biletów kolejowych. Spółka zauważa, że według najnowszych prognoz, koszt operacyjny w przeliczeniu na pasażera może przekroczyć 40 procent, a podwyżka cen nie tyle zrekompensuje wzrost kosztów, a co najwyżej częściowo go złagodzi. Nowy cennik wejdzie w życie już 11 stycznia, a ceny bazowe biletów jednorazowych w poszczególnych kategoriach pociągów wzrosną średnio o:

  • 17,8% dla kategorii EIP;
  • 17,4% dla kategorii EIC;
  • z11,8% dla kategorii TLK/IC.

Zmiany dotkną również biletów odcinkowych. Te wzrosną średnio o 10%, co według spółki nadal będzie czynić je konkurencyjnymi w stosunku do ofert innych przewoźników kolejowych. Po raz pierwszy od 2016 roku zmienią się również ceny Kart Intercity, które uprawniają do nieograniczonego przejazdu na wszystkich liniach pociągów PKP Intercity. Dodatkowo by zwiększyć atrakcyjność ofert Intercity Multiprzejazd i Multiprzejazd Max, spółka wydłuży okres obowiązywania oferty o kilka godzin, czyli do północy w czwartki. Do tej pory oferta obowiązywała od wtorku od północy do czwartku do godziny 15:00. Cena obu ofert pozostaje bez zmian.

Czytaj też: PKP Intercity ogłasza największy przetarg na nowe wagony

Popularność PKP Intercity

Co by nie mówić o jakości przewozów PKP Intercity, trzeba oddać, że cieszą się one coraz większą popularnością. W ciągu ostatnich 12 miesięcy z usług przewoźnika skorzystało prawie 59 milionów osób. Tym samym spółka odnotowała najlepszy wynik przewozowy w swojej historii, bijąc poprzedni rekord przewozów z 2019 roku, kiedy to przewieziono niemal 49 milionów pasażerów, czyli aż o 10 milionów podróżnych mniej.

Od kilku lat odbudowujemy rolę kolei w Polsce, a miniony niedawno rok pokazał, że jesteśmy na dobrych torach do osiągnięcia naszego celu, którym jest jak największa popularyzacja podróży pociągami. Rekordowe wyniki to dla nas powód do dumy, jak i wyraz zaufania ze strony podróżnych. Nie spoczywamy jednak na laurach i zakasujemy rękawy do dalszej, ciężkiej pracy. Liczymy, że w najbliższych latach uda nam się znacząco poprawić wynik z 2022 roku. Pomogą nam w tym między innymi wielomiliardowe inwestycje taborowe, jak i infrastrukturalne. Dzięki nim moda na kolej stanie się jeszcze bardziej powszechna – stwierdził Marek Chraniuk, Prezes Zarządu PKP Intercity.

Czytaj też: Nowy plan inwestycyjny PKP Intercity – pociągiem ku przyszłości?

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button