PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
Lotniczy

Włoskie linie ITA Airways sprzedadzą Lufthansie 40% swoich udziałów

Zgodnie z najnowszymi wiadomościami, Lufthansa ma odkupić 40% udziałów we włoskich liniach lotniczych ITA, które powstały po upadku Alitalia. Linie ITA Airways rozpoczęły swoją działalność w zeszłym roku. 

Linie ITA Airways będą współpracować z Lufthansą

Pomimo że nieznane są dokładne kwoty, najważniejsze kwestie zostały uzgodnione. Jak podaje agencja prasowa Reuters, jednym z kluczowych warunków umowy był dostęp do lotniska Fiumicino w Rzymie, które jest węzłem dla bezpośrednich lotów do Afryki i niektórych tras do obu Ameryk.

Plan strategiczny ma zostać przedstawiony do końca stycznia. Na początku miesiąca do mediów wyciekły informacje dotyczące propozycji partnerstwa kapitałowego, która miała być złożona przez linie ITA. Zabiegano o współpracę m.in. z Lufthansą, British Airways i Delta Air Lines z siedzibą w Stanach Zjednoczonych.

Zobacz także: Czy Lufthansa przejmie LOT? Przewoźnik chce zdominować branżę

Zobacz także: Neutralne klimatycznie połączenie lotnicze cargo z Europy do Azji

ITA sprzedaje udziały niemieckiemu przewoźnikowi

Linie lotnicze ITA Airways zrealizowały pierwsze loty 15 października ubiegłego roku z flotą niemal o połowę mniejszą niż w ramach Alitalia. Alitalia to upadły poprzednik ITA. Przedsiębiorstwo z 75-letnią historią przeszło szereg restrukturyzacji i zmian właścicielskich. Pomimo wielokrotnie podejmowanych działań, przewoźnik nie wychodził z kryzysu, funkcjonując przez ponad 20 lat na minusie. Zgodnie z szacunkami przez dwie dekady przewoźnik tracił 6 funtów na sekundę. W zeszłym roku został zastąpiony przez państwowy podmiot o nazwie ITA z mniejszym budżetem i mniej liczną załogą. Jednak nie zrezygnowano całkowicie z używania marki Alitalia. Włoskie media donoszą, że od marca mają powrócić loty obsługiwane pod szyldem Alitalii, co może wywołać konflikt pomiędzy Rzymem a Brukselą. W zeszłym roku UE nakazała rozwiązanie starej spółki i utworzenie nowej.

Warto przypomnieć, że niemiecki rząd posiada 14% akcji Lufthansy, które uzyskał po ratowaniu przewoźnika od problemów wywołanych pandemią. Według informacji medialnych zamierza je sprzedać do października 2023 roku. Umowa Lufthansy z ITA musi zostać zatwierdzona przez organy unijne.

Zobacz także: Włochy wprowadzą kary dla niezaszczepionych od początku lutego!

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button