LotniczyTransport

Lufthansa w końcu przejmie Ita Airways? Znamy cenę

Po osiągnięciu porozumienia konieczne będzie jeszcze uzyskanie zgody Brukseli

Niemiecka linia Lufthansa najprawdopodobniej jeszcze w marcu częściowo przejmie włoskiego przewoźnika Ita Airways. Po osiągnięciu porozumienia konieczne będzie jeszcze uzyskanie zgody Brukseli, ale jest mało prawdopodobne, aby Komisja Europejska sprzeciwiła się temu rozwiązaniu.

Lufthansa częściowo przejmie Ita Airways

Trzysta milionów euro za 40% udziałów i ewentualne odrodzenie marki Alitalia. To nieoficjalne informacje, które pojawiają się na temat negocjacji włoskiego Ministerstwa Gospodarki z Lufthansą w sprawie częściowej prywatyzacji Ita Airways. W przypadku początkowego pakietu mniejszościowego, który niemiecka firma chciałaby w przyszłości zwiększyć, pierwotnie mówi się o udziale między 20% a 40%, z większym prawdopodobieństwem przejęcia tego drugiego.

Wydaje się jednak, że negocjacje przebiegają bez większych problemów, a porozumienia można oczekiwać w stosunkowo krótkim czasie. Jeśli wszystko dobrze pójdzie, Lufthansa częściowo przejmie Ita Airways wraz z końcem marca. Skąd taki pośpiech? Środki, które państwo może zapewnić Ita, wyczerpują się, a Komisja Europejska raczej nie zezwoli na inne wydatki publiczne.

Wśród nieoficjalnych informacji pojawiła się też możliwość wskrzeszenia marki Alitalia, której właścicielem jest już Ita. Jak twierdzi anonimowe źródło Corriere della Sera, hamulcem w tym przypadku może być jednak ewentualna, choć wciąż odległa, możliwość złożenia pozwów przez byłych pracowników Alitalii.

Czytaj też: Mity o gospodarce Włoch, czyli o „leniwym południowcu”

Bruksela musi zgodzić się na przejęcie

Tymczasem Ita Airways dołączyła do Rady Przedstawicieli Niemieckich Linii Lotniczych. Po osiągnięciu porozumienia konieczne będzie uzyskanie zgody Brukseli, ale jest mało prawdopodobne, aby Komisja Europejska sprzeciwiła się przejęciu po tym, jak wymusiła na włoskim rządzie sprzedaż części spółki. W 2022 roku ogłoszono przetarg, w którym rozważano dwie oferty. Pierwszą z nich złożyło konsorcjum Air France-KLM, amerykańskiego przewoźnika Delta Air Lines oraz funduszu Certares. Autorzy konkurencyjnej oferty to szwajcarska firma specjalizująca się w transporcie morskim MSC, która współpracowała z Lufthansą.

Po negocjacjach zadecydowano o wyborze pierwszej oferty. Włosi mieli nadzieję na szybkie rozpoczęcie odpowiednich procedur prywatyzacyjnych. W ciągu roku we włoskiej polityce sporo się jednak wydarzyło, a osoby, które stanęły u władzy, zadecydowały o ponownym rozpatrzeniu złożonych ofert. Gdy już oczekiwano, że proces prywatyzacyjny odbędzie się bez przeszkód, wówczas ukazało się kolejne zaproszenie do składania ofert, a do stołu negocjacyjnego ponownie powróciła Lufhtansa.

Czytaj też: Oferta Lufthansy odrzucona przez włoski rząd! Kto przejmie ITA Airways?

Koszmar prywatyzacyjny ITA Airways zaczyna się od początku. Lufthansa wraca do gry

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button