DrogowyTransport

Grupa Raben: Czechy coraz ważniejszym partnerem handlowym dla Polski

Grupa Raben zwraca uwagę na fakt, że Czechy są dla Polski ważnym partnerem gospodarczym. Pod względem wolumenu eksportu z naszego kraju plasują się na drugim miejscu, zaraz za Niemcami. Coraz szersze partnerstwo naszego kraju z Czechami wpływa również na działalność Grupy Raben, która odnotowała 30% wzrost wolumenu przesyłek w ciągu roku oraz podwojenie liczby linii w analogicznym okresie.

Grupa Raben – Czechy z rosnącym potencjałem

Czechy pozostają ważnym partnerem handlowym, nie tylko z uwagi na podobną kulturę czy historię. Jeśli chodzi o eksport, to Czechy są dla Polski drugim co do wielkości wolumenu partnerem, z udziałem 6,2% (dane za I kwartał 2022 roku; wzrost o 0,4 pkt proc. wobec analogicznego okresu 2021 roku).

Czesi importują z Polski przede wszystkim maszyny, urządzenia i sprzęt transportowy, rozmaite towary przemysłowe oraz chemikalia i produkty pokrewne. My sprowadzamy od naszych sąsiadów także maszyny, urządzenia i sprzęt transportowy oraz towary przemysłowe sklasyfikowane głównie wg surowca i rozmaite wyroby przemysłowe. Wzrost wolumenu przesyłek jest efektem liczby połączeń między krajami, które oferuje m.in. Grupa Raben.

Zobacz także: Raben inwestuje w nową flotę w ramach strategii zrównoważonego rozwoju

Robert Wolny, manager ds. rozwoju rynku CEE w Grupie Raben, powiedział:

Dzięki 26 codziennym liniom kierunek Polska – Czechy stał się numerem dwa w naszej wewnętrznej hierarchii. Cyklicznie analizujemy przepływ wolumenów w naszej sieci, reagujemy na nie oraz na zmieniające się wymagania naszych klientów. W konsekwencji tylko w ostatnim roku otworzyliśmy aż 12 nowych połączeń z południowym sąsiadem, co umocniło naszą pozycję na rynku.

Zobacz także: System podatkowo-składkowy w Polsce zwiększa nierówności dochodowe

Czechy jako ważny partner gospodarczy

Jak wskazuje Raben, obecnie Czechy wykorzystują zaledwie połowę swojego potencjału eksportowego. Oprócz Polski ważnymi partnerami biznesowymi pozostają Słowacja oraz Niemcy. Z uwagi na strategiczne położenie w centrum Europy, Czechy wpisują się również w zapoczątkowaną w minionym roku reorganizację linii drobnicowych. Przedsięwzięcie to obejmuje takie rynki jak Bułgaria, Rumunia, Węgra, Słowacja, Polska, Litwa, Łotwa i Estonia i właśnie Czechy, które mogą mieć szczególną rolę do odegrania.

Raben uczestniczy także w prężnym rozwoju siatki połączeń pomiędzy Czechami a Słowacją. Otwarto m.in. codzienne bezpośrednie połączenia z Pragi oraz Brna do i z Koszyc, a także z Ziliny do Ostrawy. Dzięki 14 połączeniom między kluczowymi ośrodkami, transporty pomiędzy Czechami a Słowacją realizowane są w 24 godziny. W kierunku południowym również odnotowuje się zwiększoną aktywność, głównie ze względu na zwiększone wolumeny na linii Czechy – Rumunia i Czechy – Bułgaria.

Grupa Raben zajęła 7 560 m kw. w Panattoni Park Gdańsk Airport

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button