DrogowyTransport

GDDKiA: zlecono przygotowanie dokumentacji dla drogi prowadzącej do planowanej elektrowni jądrowej

Droga do elektrowni jądrowej ma powstać w lokalizacji „Lubiatowo-Kopalino”. Podpisano w tej sprawie umowę z Transprojektem Gdańskim dotyczącą przygotowania dokumentacji. 

Droga do elektrowni jądrowej – trwają prace nad dokumentacją

Jak poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział Gdańsk, podpisano z Transprojektem Gdańskim umowę dotyczącą przygotowania dokumentacji nowej drogi krajowej. Droga ma umożliwić dogodny dojazd do regionu, gdzie znajduje się preferowana lokalizacja elektrowni jądrowej („Lubiatowo-Kopalino”).

Zobacz także: Grupa Raben: Czechy coraz ważniejszym partnerem handlowym dla Polski

Planowana droga krajowa połączy drogę ekspresową S6 na węźle Łęczyce z przyszłą lokalizacją elektrowni jądrowej w gminie Choczewo. Według planów trasa będzie jednojezdniowa. Co więcej, powstanie w parametrach klasy GP (droga główna ruchu przyspieszonego). Klasa GP obowiązuje na wszystkich nowych drogach krajowych, które nie są sklasyfikowane jako drogi szybkiego ruchu.

Jako wykonawcę dokumentacji wskazano firmę Transprojekt Gdański. Za realizację projektu otrzyma wynagrodzenie ok. 10,8 mln zł.

trojmiasto.pl

Zobacz także: Rewizja danych w Wielkiej Brytanii! Realny PKB w 2020 r. spadł jednak o 11%

Opracowanie dokumentacji podzielone na dwa etapy

Opracowanie dokumentacji podzielono na dwa etapy, z czego oba wykona Transprojekt Gdański. W pierwszym etapie zostanie wykonana dokumentacja dla odcinka DK od samej elektrowni w lokalizacji wskazanej jako „Lubiatowo-Kopalino” do drogi wojewódzkiej nr 213 (DW213). Przewidywany czas realizacji projektu został oszacowany na 12 miesięcy. Zadanie drugie obejmie wykonanie dokumentacji kolejnego odcinka drogi od DW213 do węzła Łęczyce na drodze ekspresowej S6 Leśnice – Bożepole Wielkie (jest obecnie w realizacji w systemie Projektuj i buduj). Na to zadanie wyznaczono z kolei 14 miesięcy.

Polska elektrownia jądrowa wstępnie ma powstać w gminie Choczewo. Preferowaną lokalizację wskazano w drugiej połowie grudnia 2021 roku. Lubiatowo-Kopalino wskazano na podstawie badań środowiskowych przeprowadzonych jeszcze w 2017 roku. Jak zaznaczono, wybór lokalizacji jest orientacyjny, co nie oznacza, że inwestycja rzeczywiście powstanie w tym miejscu. Obecnie PEJ ubiega się o uzyskanie wymaganych decyzji administracyjnych, w tym decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach oraz decyzji lokalizacyjnej.

Oddano pierwszy projekt w ramach Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button