KolejowyTransport

Finlandia skonfiskowała rosyjskie wagony towarowe. Prawie 900 sztuk!

Od kwietnia 2022 roku fińskie władze zajęły 865 rosyjskich wagonów towarowych. Aktywa o wartości ponad 82 mln euro zostały zamrożone w celu przestrzegania unijnych sankcji na rosyjski węgiel po rozpoczęciu wojny na Ukrainie. Wagony towarowe zostały skonfiskowane na polecenie fińskich komorników. Rosyjskie firma Alpha Leasing uważa zajęcie za bezprawne i złożyła odwołanie do fińskiego sądu.

Finlandia skonfiskowała wagony towarowe z Rosji

W konfiskacie brały udział cztery rosyjskie firmy: Uralchem-Trans, Rusgotrans, GLTK i Alpha Leasing. Pierwsze trzy firmy odmówiły komentarza, podążając za trendem rosyjskiego Ministerstwa Transportu i Kolei Rosyjskich (RZD). Alpha Leasing, jak donosi Reuters, uważa zajęcie za bezprawne i złożyła odwołanie do fińskiego sądu.

Rzeczniczka VR Group Taina Kuitunen powiedziała Reutersowi, że firma planuje zwrócić do Rosji wagony towarowe, które nie zostały zajęte. Początkowo fiński koncern rozważał zwrot wszystkich rosyjskich wagonów, które znajdowały się na terytorium Finlandii (ponad 5000), ale fińscy komornicy nakazali zajęcie części z nich.

Czytaj też: G7 zamraża rosyjskie złoto! Kolejne ograniczenia skierowane w kierunku Moskwy

Finlandia zawiesza i wznawia ruch kolejowy

Od końca marca fiński państwowy operator kolejowy, VR Group, zawiesza i wznawia ruch towarowy do i z Rosji. W okresie od 27 marca do 4 maja ruch został zawieszony dwukrotnie, o czym informowały wcześniej media. Pierwszy zakaz został zniesiony pod koniec marca, po tym jak konsultacje z władzami brytyjskimi wskazały, że sankcje nie mają wpływu na kontrakty przewidziane przez VR Group.

Od decyzji z zeszłego tygodnia kontynuowaliśmy rozmowy z władzami Wielkiej Brytanii i bankami na temat nałożenia potencjalnych sankcji na naszą firmę. Według wyjaśnień brytyjskich władz i banków sankcje nie dotyczą naszej działalności – mogliśmy przeczytać w oświadczeniu spółki.

Jednak na początku kwietnia zawieszenie ruchu kolejowego zostało przywrócone ze względów moralnych. Dokładniej mówiąc, Finlandia postanowiła pozwolić na wygaśnięcie wszystkich istniejących umów z rosyjskimi firmami przewozowymi i nie podpisywać nowych. W maju prezes VR, Topi Simola, powiedział, że do końca lata spodziewany jest spadek ruchu do i z Rosji o jedną trzecią.

Czytaj też: Finlandia wznawia ruch kolejowy z Rosją. Część sankcji cofnięto

Finlandia wznawia ruch kolejowy z Rosją. Część sankcji cofnięto

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button