KolejowyTransport

Finlandia wznawia ruch kolejowy z Rosją. Część sankcji cofnięto

Zaledwie trzy dni po zamknięciu, Finlandia wznawia ruch kolejowy z Rosją. Okazuje się, że fiński operator VR jednak nie naraża się na międzynarodowe sankcje przewożąc towary między Finlandią a Rosją. Skąd ta nagła zmiana decyzji?

Finlandia wznawia ruch kolejowy z Rosją… po trzech dniach

Fiński operator kolejowy – VR – ogłosił 25 marca zakończenie funkcjonowania połączeń kolejowych z Rosją i zamknięcie kolejowych przejść granicznych z tym państwem. Obostrzenia te weszły w życie od północy w poniedziałek 28 marca. Mimo że wielu spodziewało się pozostania tych sankcji na długi okres czasu, nagle 30 marca fińskie władze zdecydowały wycofać się z tej sankcji i wznowiły towarowy ruch kolejowy z Rosją. Dlaczego do tego doszło?

Brytyjskie sankcje jednak niegroźne

Decyzję o wstrzymaniu ruchu kolejowego z Rosją, fińskie władze podjęły po tym jak Wielka Brytania nałożyła 24 marca sankcje na rosyjskie koleje. Podstawowym ryzykiem było objęcie sankcjami również zagranicznych podmiotów utrzymujących relacje biznesowe z rosyjskimi spółkami.

Zobacz również: Nacjonalizacja rosyjskiego taboru na Ukrainie może objąć 15 tys. wagonów

VR kontynuował konsultacje z władzami Wielkiej Brytanii i bankami. Okazało się przecież, że działalność fińskiego przewoźnika nie musi być zawieszana na połączeniach z Rosją, ponieważ ta część umów, które zawierał fiński operator z rosyjskimi podmiotami nie podlega sankcjom.

Zobacz również: G7 zamraża rosyjskie złoto! Kolejne ograniczenia skierowane w kierunku Moskwy

Jak czytamy w oświadczeniu spółki:

Od decyzji z zeszłego tygodnia kontynuowaliśmy rozmowy z władzami Wielkiej Brytanii i bankami na temat nałożenia potencjalnych sankcji na naszą firmę. Według wyjaśnień brytyjskich władz i banków sankcje nie dotyczą naszej działalności.

Ruch kolejowy z Rosją wznowiony, ale z wieloma wyjątkami

Ruch kolejowy został wznowiony jednak z wieloma ograniczeniami. Przede wszystkim wznowiono jedynie ruch towarowy. Pociągi pasażerskie w dalszym ciągu pozostają wstrzymane. Ponadto listy sankcyjne opublikowane przez Wielką Brytanię i Unię Europejską obejmują konkretne podmioty prawne i osoby fizyczne, które na przykład produkują lub handlują określonymi towarami. W rezultacie fiński VR najprawdopodobniej będzie musiał powstrzymać się od transportu produktów wymienionych w opublikowanych sankcjach.

Finlandia zamknęła połączenia kolejowe z Rosją. Izolacja Rosji postępuje

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button