LotniczyTransport

Lotnisko w Heathrow ostrzega przed kolejnymi odwołaniami lotów

Lotnisko Heathrow przeprosiło pasażerów, którzy ucierpieli przez w ostatni chaos komunikacyjny, ale jednocześnie ostrzegło, że jeszcze więcej lotów może zostać odwołanych. Lotniska i linie lotnicze zmagają się z brakami pracowników, których sami zwolnili podczas lockdownów.

Lotnisko Heathrow może odwołać kolejne loty

Lotnisko Heathrow, największe lotnisko w Wielkiej Brytanii poprosiło linie lotnicze o usunięcie 61 lotów z poniedziałkowych rozkładów, ponieważ w Terminalach 3 i 5 spodziewanych jest więcej pasażerów, niż lotnisko może obecnie obsłużyć. Szef Heathrow John Holland-Kaye powiedział, że lotnisko poprosi o „dalsze działania, jeśli będzie to konieczne”. Dziesiątki tysięcy pasażerów w Wielkiej Brytanii dotknęły zakłócenia w podróży.

Jestem bardzo dumny ze sposobu, w jaki nasz zespół podejmuje wyzwanie rozwoju i zapewnia doskonałą obsługę ogromnej większości pasażerów. Jednak ostatnio popyt przekracza możliwości portu lotniczego, linii lotniczych i obsługi naziemnej. Przejrzymy zmiany w harmonogramie, który linie lotnicze przedłożyły w odpowiedzi na rządowy wymóg zminimalizowania zakłóceń dla pasażerów tego lata i poprosimy je o podjęcie dalszych działań, jeśli to konieczne – stwierdził Holland-Kaye.

Poprzednie „interwencje w harmonogramie” zdarzyły się po problemach z systemem bagażowym, a także dlatego, że spodziewano się więcej pasażerów, niż personel bezpieczeństwa mógł sobie poradzić. Heathrow przekazało, że w czerwcu z lotniska skorzystało prawie sześć milionów pasażerów.

Czytaj też: Szef IATA ostrzega, że ceny biletów lotniczych będą jeszcze droższe

Chaos na lotniskach

Lotniska i linie lotnicze zmagają się z brakami pracowników, których sami zwolnili podczas lockdownów. Teraz, gdy po pandemii powrócił wakacyjny popyt, brakuje rąk do pracy. Rząd i regulator lotnictwa napisali do przewoźników w zeszłym miesiącu, aby upewnić się, że ich letnie harmonogramy będą „możliwe do wykonania”. Tymczasem w zeszłym tygodniu, British Airways przekazało, że zmniejsza liczbę lotów na krótkich dystansach między sierpniem a końcem października o ponad 10 tysięcy. Ogłoszenie, które dotyczy lotnisk Heathrow, Gatwick i City, oznacza, że prawie 30 000 lotów zostanie usuniętych z rozkładu BA między kwietniem a październikiem tego roku.

Według firmy Cirium zajmującej się analityką lotniczą, liczba odwołanych w ostatniej chwili lotów z Wielkiej Brytanii wzrosła o 188% w czerwcu 2022 roku w porównaniu z czerwcem 2019 roku przed pandemią. W zeszłym miesiącu Departament Transportu i Urząd Lotnictwa Cywilnego napisały wspólny list do przewoźników, informując ich o anulowaniu lotów, których nie mogą zrealizować tego lata. Inne linie lotnicze również ogłosiły odwołanie lotów w ruchliwym okresie letnim. Tani europejski przewoźnik Wizz Air powiedział, że ograniczy swój szczytowy program lotów w okresie letnim, starając się uniknąć odwołań i opóźnień. Węgierskie linie lotnicze przekazały, że ograniczą swoje możliwości o kolejne 5%.

Brytyjscy szefowie branży wezwali rząd do umożliwienia im rekrutacji pracowników z zagranicy jako jednego z potencjalnych rozwiązań problemu niedoboru personelu. Philipp Joeinig, dyrektor generalny Menzies Aviation, powiedział, że ministrowie powinni dodać pracowników lotniczych do listy zawodów deficytowych, ponieważ kraj wchodzi w szczytowy sezon podróży. W zeszłym miesiącu poinformowano, że prośba ta została odrzucona przez sekretarza transportu, Granta Shappsa.

Czytaj też: Akcje Ryanair przeczą grawitacji – kryzys w branży, a wartość firmy rośnie

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button