PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
Info z rynkuTransport
Gorące newsy

Most Pelješac jest na ukończeniu. Podano datę oficjalnego otwarcia

Most Pelješac, który połączył półwysep o tej samej nazwie z pozostałą częścią Chorwacji, niedługo zostanie oficjalnie otwarty. Dzięki inwestycji mieszkańcy i turyści będą mogli ominąć wąskie terytorium Bośni i Hercegowiny w rejonie miasta Neum. Ceremonia musi jeszcze poczekać, ponieważ obecnie trwają ostatnie przeglądy techniczne niektórych dróg dojazdowych, które potrwają do 18 lipca. Chorwackie ministerstwo transportu podało jednak oficjalną datę otwarcia budowli, która definitywnie usprawni transport w całym regionie.

Most Pelješac w Chorwacji — kiedy otwarcie?

Chorwacki minister transportu Oleg Butkovića poinformował, że Most Pelješac zostanie oficjalnie otwarty w tym miesiącu. Oznacza to, że po latach zmagań i problemów związanych z inwestycją, połączenie pomiędzy m.in. Dubrownikiem a resztą Chorwacji w końcu zostanie zrealizowane.

Inwestycję planowo rozpocząć 2009 roku, a początkowo plany mówiły o ukończeniu budowli w maksymalnie 4 lata. Niestety przez liczne kryzysy i braki funduszy, projekt ten musiał zostać niejednokrotnie wstrzymany przez chorwackie władze. Ostatecznie przetarg został ogłoszony w 2017 roku, a budowę mostu Pelješac rozpoczęto w 2018.

Republika Chorwacji otrzymała 330 mln euro na sfinansowanie 85 proc. kosztów budowy, a sam most został zbudowany przez China Road and Bridge Corporation. Spółka złożyła ofertę w wysokości 2 mld kun, z terminem budowy 36 miesięcy.

Teraz sam Butković, przyznał, że obecnie największym problemem, który utrudnia pracę, są wysokie temperatury panujące w regionie. Niemniej jednak nic nie wskazuje na to, że data otwarcia mostu zostanie przesunięta. Z tego oficjalnie potwierdzono ostateczną datę otwarcia połączenia. Według planów stanie się to już 26 lipca bieżącego roku.

Zobacz również: Wschód goni zachód. Polska bogatsza od Portugalii, a Litwa od Hiszpanii

Obecnie, choć dla samego mostu pozwolenia zostały wydane, to nadal trwa proces wydawania pozwoleń na użytkowanie dróg dojazdowych. Proces ten będzie trwał do 18 lipca i jak potwierdził Josip Škorić, prezes Chorwackiego Zarządu Dróg:

Mogę już powiedzieć, że przegląd techniczny już się rozpoczął, biorąc pod uwagę, że cały projekt został wykonany z wykorzystaniem metodologii BIM. Cała dokumentacja znajduje się na platformie, którą Ministerstwo Planowania Przestrzennego i Budownictwa już przegląda.

Tym samym oprócz nowego połączenia powstanie 32,5 km nowych dróg krajowych. Obecnie trwają prace nad kilkoma drogami dojazdowymi i obwodnicą Stonu. Wspomniane inwestycje zostaną ukończone pod koniec bieżącego roku.

Most Pelješac w Chorwacji — otwarcie zaplanowano już na 26 lipca

Co ciekawe, według gazety Večernji list podczas ceremonii otwarcia pojawi się również przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz kilku innych wysokich rangą przedstawicieli europejskich. Ceremonia otwarcia będzie dostępna dla wszystkich, zarówno dla mieszkańców regionu, jak i przybyłych na miejsce turystów. Planu uroczystości jeszcze nie sfinalizowano, dlatego wszelkie detale zostaną podane do wiadomości publicznej w późniejszym czasie.

Most Pelješac ma długość 2404 metrów, a jego budowę zakończono pod koniec stycznia bieżącego roku. Most rozpościera się pomiędzy sześcioma filarami głównymi i trzynastoma przęsłami stalowymi o długości od 72 do 285 metrów. Budowlę zaprojektował Marjan Pipenbacher ze słoweńskiej firmy Ponting.

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button