Info z rynku

ORLEN wdraża innowacje w swojej czeskiej rafinerii

Unipetrol, czyli spółka należąca do Grupy ORLEN, rozpoczęła budowę instalacji odzysku ciepła w czeskiej rafinerii znajdującej się w Kralupach nad Wełtawą. Inwestycja pozwoli zaoszczędzić nawet 5 MW energii cieplnej na godzinę. W skali roku oznacza to, że instalacja umożliwi odzyskanie takiej ilości ciepła, jaka wystarczyłaby do ogrzania prawie 10 tys. gospodarstw domowych.

Zaoszczędzić ciepło i ograniczyć emisje w czeskiej rafinerii

Obecnie cała woda kotłowa stosowana w zakładzie ORLEN Unipetrol w Kralupach jest dostarczana przez miejską elektrociepłownię zasilaną gazem ziemnym. Dzięki podgrzaniu wody do wysokiej temperatury łatwiej z niej wyprodukować parę, co następuje już w samej rafinerii. Po wykorzystaniu para ochładza się i skrapla, a powstały w ten sposób kondensat l przesyłany jest z powrotem do elektrociepłowni w celu ponownego podgrzania. Inwestycja w czeskiej rafinerii polegająca na budowie specjalnej instalacji odzysku ciepła zmieni ten stan rzeczy.

Zobacz także: Czesi zatankują wodór na stacji paliw ORLEN Benzina!

Uruchomienie instalacji odzysku ciepła spowoduje, że ORLEN Unipetrol będzie w stanie samodzielnie podgrzać część kondensatu na potrzeby produkcji pary, wykorzystując do tego ciepło gazów spalinowych. Gazy te mają energię około 5 MW. W praktyce pozwoli to na podgrzanie do temperatury 170 stopni Celsjusza około 330 tys. metrów sześciennych wody na godzinę. Po zrealizowaniu inwestycji czeska rafineria będzie w stanie samodzielnie wyprodukować ok. 1/3 potrzebnej wody kotłowej i to bez konieczności dodatkowego spalania paliw kopalnych. To oznacza możliwość ograniczenia emisji dwutlenku węgla w całym procesie uzyskiwania wody kotłowej o 15 tys. ton rocznie.

Innowacyjna technologia

Opisywana instalacja odzysku ciepła powstająca w czeskiej rafinerii wykorzystuje innowacyjne rozwiązanie opracowane przez Unipetrol. Polega ono na zastosowaniu polimerowych wymienników ciepła, które są odporne na działanie kwasów powstających z połączenia wody i innych substancji zawartych w gazach spalinowych. Zastosowanie tej technologii umożliwia odzyskiwanie jeszcze więcej ciepła, dzięki schłodzeniu gazów poniżej temperatury, w której dochodzi do skroplenia kwasów. W przypadku obecnie cieszących się największą popularnością wymienników metalowych gazy muszą zachować wyższą temperaturę, aby nie dopuścić do ich korozji spowodowanej działaniem kwasu.

Zobacz także: ORLEN Unipetrol podpisał umowę na zakup włosko-czeskiej firmy REMAQ, regionalnego lidera recyklingu

Jak zaznaczył Daniel Obajtek, Prezes Zarządu ORLEN, koncern, jako lider transformacji energetycznej w Europie Środkowej, podejmuje konkretne działania, aby zmniejszyć wpływ swojej działalności na środowisko naturalne. Budowa jednostki odzysku ciepła w rafinerii w czeskich Kralupach przyczyni się do poprawy efektywności energetycznej zakładu, co nie tylko zapewni korzystny efekt ekologiczny, ale także ograniczy koszty jego funkcjonowania. W ramach inwestycji zostanie wykorzystana unikatowa technologia polimerowych wymienników ciepła, będąca autorskim rozwiązaniem ORLEN Unipetrol. Badania i rozwój w obszarze zielonych technologii będzie istotnym elementem rozwoju koncernu w kolejnych latach, przyczyniając się do realizacji strategicznych celów i aspiracji Grupy.

O Unipetrol

Unipetrol jest największą firmą rafineryjno-petrochemiczną działającą w Czechach. Od 2005 roku jest częścią Grupy ORLEN. Zajmuje się przerobem ropy naftowej oraz produkcją, dystrybucją i sprzedażą paliw samochodowych oraz produktów petrochemicznych – w szczególności tworzyw sztucznych i nawozów sztucznych. We wszystkich tych obszarach należy do kluczowych graczy w Czechach i ma silną pozycję na rynku środkowoeuropejskim.

Zobacz także: Grupa ORLEN rozpoczyna wytwarzanie nowego produktu petrochemicznego

W skład Grupy ORLEN Unipetrol wchodzą rafinerie i zakłady produkcyjne w Litvinowie i Kralupach nad Wełtawą, Paramo w Pardubicach, Spolana w Neratovicach, REMAQ w Otrokovicach oraz dwa ośrodki badawcze w Litvinowie i Brnie. Do ORLEN Unipetrol należy także sieć stacji paliw ORLEN w Czechach oraz sieć ORLEN na Słowacji i Węgrzech. ORLEN Unipetrol jest jedną z największych firm w Czechach pod względem obrotów. Ponadto spółka zatrudnia prawie 6 tysięcy osób.

Już nie Benzina. ORLEN marką paliwową numer 1 w Czechach

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button