DrogowyTransport

Paliwo za 10 zł? Według ekspertów to mało prawdopodobne

Paliwo za 10 zł w opinii ekspertów jest raczej mało realną perspektywą. Pojawiają się również prognozy dotyczące spadku cen. Analitycy wskazują na polityczny kontekst cen paliw. 

Paliwo za 10 zł realną perspektywą?

Ceny paliw w ostatnich miesiącach rosną w szybkim tempie. Obecnie złoty w stosunku do dolara jest stosunkowo słaby. Jednak w Polsce prawdopodobnie nie dojdzie do przekroczenia pułapu 10 zł za Pb95. Z racji, że zbliżają się wakacje a wraz z nimi sezon urlopowy, ceny na poziomie 8 zł raczej zostaną utrzymane.

Zobacz także: Tanie paliwo wodorowe już wkrótce? Naukowcy wykorzystują reakcję znaną od 50 lat!

Michał Stajniak z XTB dla agencji informacyjnej MarketNews24 mówi:

Ropa naftowa teoretycznie dostała wszystko co było potrzebne, aby spadły jej ceny. Spowolnienie gospodarcze w Chinach doprowadziło do zmniejszenia importu, Stany Zjednoczone zmniejszały strategiczne zapasy o 1 mln baryłek dziennie, a wysokie ceny obniżały popyt. (…) Ceny paliw to w każdym kraju temat polityczny i to właśnie z tego względu nie spodziewam się, że zobaczymy benzynę za ponad 10 zł, choć ze względów fundamentalnych byłoby to możliwe.

Zobacz także: Ceny paliwa w Polsce na tle Europy [WYKRESY]

Popyt na ropę spadnie po przekroczeniu danego pułapu cenowego

Do załamania popytu na ropę ma dojść dopiero gdy baryłka będzie kosztować 150-160 USD. Jak wskazują prognozy banku Goldman Sachs, cena za baryłkę ma dojść do 140 USD w II półroczu. Co więcej, cena na tym pułapie ma się utrzymać również w przyszłym roku.

Oczywiście spore nadzieje związane są z wizytą dyplomatyczną Joe Bidena w Arabii Saudyjskiej. Po stronie inwestorów entuzjazm jest na razie umiarkowany. Według innych prognoz szczyt cen paliw w Polsce ma nastąpić w wakacje (Więcej: Ceny paliw w wakacje osiągną szczyt. Kiedy można oczekiwać spadku?). Amerykańska agencja EIA już przewiduje, że spadek cen w gospodarce światowej nastąpi w drugiej połowie roku. Prognoza ta związana jest z decyzją prezydenta USA związaną z uwolnieniem 180 mln baryłek, co ma istotnie wpłynąć na sytuację rynkową.

Ceny paliw w wakacje osiągną szczyt. Kiedy można oczekiwać spadku?

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button