LotniczyTransport

Po dwóch latach zamknięcia lotnisko Gatwick ponownie otwiera południowy terminal!

Londyńskie lotnisko Gatwick planuje w marcu otworzyć terminal południowy, który pozostawał zamknięty przez dwa lata. Władze lotniska oczekują większego ruchu pasażerskiego latem. 

Lotnisko Gatwick – południowy terminal otwarty już w marcu

Większość linii lotniczych ma powrócić do terminalu południowego 27 marca. Z uwagi na usuwanie części ograniczeń na lotnisku rozpoczęła się również kampania rekrutacyjna. Terminal pozostawał zamknięty przez dwa lata z uwagi na małą liczbę pasażerów. Od 15 czerwca 2020 roku funkcjonował tylko terminal północny. Zamknięcie części lotniska pozwoliło na ograniczenie kosztów. Przygotowując się jednak na przyjęcie większej liczby pasażerów, zdecydowano się na ponowne otwarcie południowego skrzydła. British Airways ogłosiło, że od 29 marca wznowi połączenia krótkodystansowe z Gatwick, dodając do oferty 35 nowych tras europejskich. Wznowienie połączeń planuje również WizzAir oraz easyJet.

Trudna sytuacja w branży miała negatywny wpływ przede wszystkim na rynek pracy. Lokalne społeczności Gatwick należą do jednych z najbardziej dotkniętych skutkami pandemii w kraju. Lotnisko od kilku tygodni wznowiło rekrutację, obecnie dostępnych jest jeszcze ponad 2000 miejsc pracy. Gatwick jest drugim pod względem wielkości lotniskiem w Wielkiej Brytanii, obsługuje zarówno krótko-, jak i długodystansowe loty.

Szef Gatwick, Stewart Wingate, powiedział Sky News:

Planujemy zaobserwować znaczny wzrost na samym początku sezonu letniego w Gatwick, a następnie stopniowo wracać do pracy, aby działać na około 90% poziomów z 2019 roku.

Zobacz także: Lotnictwo: niewielki odsetek populacji istotnie przyczynia się do emisji CO2

Niepewne prognozy na przyszłe miesiące

Linie lotnicze liczą, że w sezonie letnim sytuacja się unormuje. Mają w tym pomóc regulacje wdrażane w Wielkiej Brytanii. Osoby, które zostały zaszczepione, nie będą już musiały zdawać testu na COVID-19 lądując na brytyjskich lotniskach. Ma się to przyczynić do bardziej ekonomicznych i bezproblemowych podróży. Tanie linie lotnicze Ryanair oczekują, że w okresie wakacyjnym ​​stłumiony popyt może doprowadzić do rekordowej liczby pasażerów.

Zobacz także: Chiński plan uzdrawiania lotnictwa: nowe lotniska, większa inkluzywność

Do tegorocznej kondycji rynku lotniczego sceptycznie podchodzi John Holland-Kaye, szef Heathrow. Jego zdaniem liczba pasażerów w tym roku przekroczy nieco ponad połowę poziomu sprzed pandemii. Zagrożeniem dla trwałego odbicia w branży jest pojawienie się nowych wariantów wirusa, które istotnie wpłyną na ograniczenie ruchu pasażerskiego.

Ruch lotniczy w Rosji najlepiej odrobił straty z czasu lockdownu

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button