DrogowyTransport

W sierpniu za benzynę zapłacimy zdecydowanie mniej niż na początku czerwca

Oczekuje się, że obniżka cen benzyny nastąpi jeszcze w sierpniu, jednakże wartości te nie będą podlegać znaczącym wahaniom. 

Obniżka cen benzyny – kiedy w końcu nadejdzie?

Według prognoz e-petrol.pl obniżka cen benzyny jest mało widoczna w hurcie, jednak na stacjach można zaobserwować pierwsze spadki. Według analityków ostatni tydzień lipca upłynął pod znakiem niewielkich wahań w polskich rafineriach. W ujęciu tygodnia cena benzyny 98-oktanowej spadła o 0,63%. Średnia cena najpopularniejszej 95 nieznacznie wzrosła, podobnie w przypadku oleju napędowego. Niemniej jednak na pylonach pojawiają się pierwsze obniżki.

Zobacz także: PLL LOT będą wykorzystywać paliwo SAF z posmażalniczych olejów spożywczych

 

Zobacz także: Ceny paliwa w Polsce na tle Europy [WYKRESY]

Na jakie ceny mogą liczyć kierowcy na początku sierpnia?

Lipiec upłynął raczej neutralnie względem cen benzyny w detalu. Warto jednak przypomnieć, że obserwujemy aktualnie szczyt sezonu wakacyjnego, trudno zatem oczekiwać skokowych zmian. Niemniej jednak w sierpniu za tankowanie zapłacimy zdecydowanie mniej niż na początku czerwca. Według analizy e-petrol.pl w pierwszym tygodniu sierpnia 2022 średnia cena benzyny 95 na polskich stacjach paliw powinna znajdować się w przedziale 7,17-7,32 zł za litr, natomiast w przypadku oleju napędowego cenna powinna wynieść przeciętnie 7,47-7,59 zł. Na utrzymanie stabilnych cen mogą liczyć kierowcy z instalacją gazową, gdyż za litr LPG trzeba będzie płacić ok. 3,33-3,42 zł (Więcej: Ile jest aut z LPG w Polsce? Na świecie wyprzedza nas tylko Turcja).

W ostatnim tygodniu lipca byliśmy świadkami nieznacznego spadku średnich cen paliw. Jak wskazuje e-petrol.pl, w lipcu średnie detaliczne ceny paliw raczej odzwierciedlały tendencję z rynku hurtowego. Wobec tego spadki stanowią przeniesienie zmian cen w hurcie. W minionym miesiącu marże na benzynie wynosiły 2-4 gr na litrze. Co więcej, gdy na dieslu średnia cena sprzedaży była niższa od ceny zakupu z oficjalnych cenników rafinerii. Najwyższa marża obejmuje autogaz i wynosi nawet 50 gr na litrze.

W ostatnim miesiącu nie obserwowaliśmy znaczących zmian na rynku naftowym. Z uwagi na brak zdecydowania inwestorów, handel nie ma jasno określonego kierunku.

Paliwo za 10 zł? Według ekspertów to mało prawdopodobne

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button