Info z rynkuMorskiTransport

Katar uzyska 126 mln ton LNG rocznie. Pomogą w tym gazowce z Korei

Katar: Państwowa firma naftowa QatarEnergy zamówiła koreańskie gazowce LNG. Wszystko po to, aby  zwiększyć możliwości projektów rozwojowych, m.in. planów zaspokojenia przyszłych potrzeb w zakresie zbiornikowców LNG. Choć wartość kontraktu jest rekordowa, to i tak będzie się ona opłacać Katarowi ze względu na obecne stawki czarterowe.

Katar będzie wydobywał 126 mln gazu ziemnego rocznie

Jak informuje serwis OffShore Energy, katarska państwowa spółka QatarEnergy złożyła w koreańskich stoczniach zamówienie na budowę statków do przewozu skroplonego gazu ziemnego (LNG). Dzięki inwestycji firma pragnie zaspokoić zwiększony popyt na gazowce, których czarter osiąga horrendalne stawki.

Potwierdza to Gospodarka Morska, już w styczniu bieżącego roku BP płaciło 350 tysięcy dolarów za dzień czarteru gazowca do przewozu LNG ze Stanów Zjednoczonych.

Raben

Z tego powodu zamówienie dokonane przez QatarEnergy obejmuje cztery gazowce od Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering (DSME). Ponadto katarska spółka zamówiła dwa statki od Samsung Heavy Industries (SHI). Dwie koreańskie stocznie podpisały umowy z katarską spółką o wartości 19 mld USD już w maju 2020 roku.

OffShore Energy informuje, że w ramach umów obie koreańskie spółki zarezerwują dla QatarEnergy znaczną część swoich mocy produkcyjnych w zakresie budowy statków LNG do roku 2027.

Zobacz również: Statek Sea Bird rozbił się u wybrzeży Grecji. Wpłynął na drobnicowiec

O tym, jak istotna jest ta inwestycja dla Kataru, poinformował minister stanu do spraw energii i jednocześnie prezes oraz dyrektor generalny QatarEnergy, Saad Sherida Al-Kaab:

Cieszymy się, że możemy zrobić ten kolejny krok z DSME i SHI. To właśnie one zbudowały 23 statki Q-Flex i 14 Q-Max LNG dla Kataru w ramach naszego poprzedniego projektu ekspansji LNG.

Zarówno obecne zamówienia, jak i przyszłościowe, stanowią istotną część naszego programu rozbudowy katarskiej floty LNG. Wszystko po to, aby spełnić wymagania projektów rozbudowy LNG, wymiany istniejącej floty, jak również naszego ramienia handlowego gazu ziemnego.

Co więcej, w związku z rozbudową wydobycia złoża gazu ziemnego w Katarze (tak zwanego North Field), QatarEnergy zamówił ostatnio cztery gazowce LNG. Inwestycję dokonano w chińskiej stoczni Hudong-Zhonghua Shipbuilding Group Co.

Zobacz również: Chiny zwiększyły dostawy katarskiego gazu, aby złagodzić kryzys w kraju

Jak przypomina OffShore Energy, dzięki rozbudowie pola North Field, Katar uzyska zdolności produkcyjne gazu ziemnego z 77 mln ton rocznie do 110 mln ton rocznie. I to w samej pierwszej fazie projektu, bowiem druga (zwana North Field South Project) pozwoli na uzyskanie do 126 mln ton rocznie gazu ziemnego.

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Back to top button