DrogowyTransport
Gorące newsy

Ministerstwo Infrastruktury wprowadza odstępstwa od czasu pracy kierowców

W związku z trudną sytuacją w transporcie, która wynika m.in. z sankcji nałożonych na Rosję i Białoruś, Ministerstwo Infrastruktury wprowadza tymczasowe odstępstwa od czasu pracy kierowców. 

Ministerstwo Infrastruktury – odstępstwa od czasu pracy kierowców

W oficjalnym komunikacie poinformowano, że w terminie od 12 sierpnia do 30 września 2022 roku będą obowiązywały tymczasowe odstępstwa od obowiązujących przepisów dotyczących czasu pracy kierowców. Zmiany będą mieć zastosowanie zarówno w przypadku kierowców obsługujących krajowe, jak i międzynarodowe trasy. Pojawiło się jednak jedno wyłączenie, gdyż zmiany nie obejmą kierowców autobusów (Więcej: Od 21 maja obowiązują nowe przepisy dla kierowców busów! Nawet 12 tys. kary za brak licencji).

Zobacz także: W sierpniu za benzynę zapłacimy zdecydowanie mniej niż na początku czerwca

Nowe limity dla kierowców

Ministerstwo argumentuje, że decyzja ta umotywowana jest trudną sytuacją z uwagi na wojnę za wschodnią granicą oraz sankcjami nałożonymi przez państwa Unii Europejskiej na Rosję i Białoruś. Zmiany mają pozwolić na utrzymanie płynnego przepływu towarów i dostaw. Jak zaznaczono, to konieczny element przeciwdziałania barierom administracyjnym wynikającym z prawodawstwa unijnego w obrębie transportu drogowego.

Po zmianach maksymalny dopuszczalny dzienny czas prowadzenia pojazdu zostanie wydłużony z 9 godzin do 11 godzin, natomiast tygodniowy maksymalny dopuszczalny czas do 60 godzin (wcześniej było to 56 godzin). W przypadku maksymalnego dopuszczalnego dwutygodniowego czasu prowadzenia pojazdu doszło do wydłużenia z 90 godzin do maksymalnie 96 godzin. Jeśli chodzi o wydłużenie maksymalnego czasu prowadzenia pojazdu, po którym wymagana jest przerwa trwająca 45 minut, wydłużono czas z 4 godzin i 30 minut do 5 godzin i 30 minut i wprowadzono możliwość spędzania przez kierowcę regularnego tygodniowego okresu odpoczynku w pojeździe, jeśli wyposażony jest w odpowiednie miejsce do spania dla każdego kierowcy i znajduje się na postoju.

Zobacz także: Czy kiedyś było trudniej? Dyskusja na temat amerykańskiej gospodarki

Ministerstwo Infrastruktury podkreśliło, że wydłużenie czasu pracy kierowców nie powinno odbywać się kosztem obniżenia poziomu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Zaznaczono, że pracodawcy wciąż są odpowiedzialni za zdrowie i bezpieczeństwo swoich pracowników oraz innych użytkowników dróg.

Ranking Konkurencyjności: jakość polskich dróg jedną z najniższych w UE

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button