DrogowyTransport

Ceny paliw w wakacje osiągną szczyt. Kiedy można oczekiwać spadku?

Obecnie polscy kierowcy mierzą się z wysokimi cenami na wszystkich stacjach w kraju. Ceny paliw w wakacje będą jeszcze wyższe. W okresie urlopowym ma nastąpić szczyt cen. 

Ceny paliw w wakacje – czego należy oczekiwać?

Według Marcina Klucznika, eksperta Polskiego Instytutu Ekonomicznego paliwa pozostaną drogie w kolejnych miesiącach. Ekonomista w wypowiedzi dla PAP przekazał, że ceny mogą oscylować wokół 7,5-7,7 zł za litr.

Nie ma zatem co liczyć na tańsze paliwo w wakacje. Dopiero prognozowane w drugiej połowie roku spowolnienie gospodarcze wpłynie na obniżenie cen paliw (Więcej: GUS: konsumpcja w kwietniu wyższa od prognoz! Co czeka nas w drugiej połowie roku?). Polska nie jest jednak wyjątkiem, gdyż podobną sytuację na rynku paliw można zaobserwować również w pozostałych krajach Unii Europejskiej.

Źródło: e-petrol.pl

Zobacz także: Czy paliwo w Polsce jest tanie? Jak to ma się do zarobków? [WYKRES]

Źródło: e-petrol.pl
Źródło: e-petrol.pl

Zobacz także: Amazon podnosi opłaty dla sprzedawców o „koszty paliwa i inflacji”

Przyczyny skokowego wzrostu cen i perspektywy na przyszłość

Skokowy wzrost cen paliw nastąpił w momencie inwazji Rosji na Ukrainę (Więcej: Wzrost cen oleju napędowego wynika z uzależnienia się UE od dostaw z Rosji). Wysokie ceny w trakcie wakacji będą wynikać głównie ze wzrostu popytu przy jednoczesnych ograniczonych możliwościach przerobowych rafinerii.

Oczekuje się również, że ceny benzyny i oleju napędowego pozostaną na podobnym poziomie w ciągu najbliższych miesięcy. Pojawia się jednak nadzieja. Jak wskazuje EIA, ceny ropy za baryłkę mają ulec obniżeniu w drugiej połowie roku. Wpłynie na to przede wszystkim uwolnienie strategicznych rezerw USA podyktowane decyzją Joe Bidena. W wyniku polityki USA na rynek trafi łącznie 180 mln baryłek, co wpłynie na sytuację rynkową (Więcej: Stany Zjednoczone uwalniają strategiczne rezerwy ropy! Na rynek trafi 180 mln baryłek). Poprzez takie działania administracja Bidena chce wywrzeć nacisk na firmy naftowe, aby te zwiększyły wydobycie. USA codziennie ma uwalniać ok. 1 mln baryłek przez sześć miesięcy.

200 statków w singapurskim porcie zatankowanych skażonym paliwem

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button