PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
E-commerceInfo z rynkuMagazyny

CBRE: Polski rynek magazynowy w pierwszym kwartale kontynuował dynamiczny wzrost

Według najnowszego raportu firmy doradczej CBRE polskie zasoby magazynowe rosną w szybkim tempie. Zagrożeniem dla branży może być jednak trwająca za wschodnią granicą UE wojna. Jakie wyzwania czekają rodzimy rynek magazynowy w 2022 roku? 

Rynek magazynowy 2022 – pierwszy kwartał nastraja pozytywnie

Według stanu na koniec pierwszego kwartału bieżącego roku zasoby magazynowe w Polsce wynosiły 24,7 mln mkw, z czego 3,5 mln mkw zostało oddanych do użytku w 2021 roku. Na koniec marca 2022 roku w budowie pozostawało 4,7 mln mkw (prawie dwukrotny wzrost względem analogicznego okresu roku ubiegłego). Dla porównania w ciągu pierwszego kwartału 2021 roku wybudowano 2,5 mln mkw. Największą inwestycją oddaną do użytku w pierwszym kwartale roku był obiekt w woj. kujawsko-pomorskim (Hillwood Bydgoszcz o powierzchni 104 400 mkw). W pierwszym kwartale tego roku oddano łącznie 1,31 mln mkw powierzchni przemysłowo-logistycznej.

Raport CBRE

Zobacz także: 7R sprzedał obiekty kompleksu 7R Park Beskid I na rzecz CBRE

Stopa pustostanów wynosi aktualnie 3,11% i jest to tym samym poziom najniższy w historii. Jak podaje CBRE, pod koniec minionego roku (grudzień 2021) poziom ten był wyższy o 0,66 pkt proc. Najwięcej dostępnej powierzchni magazynowej jest dostępnej w Lublinie, gdzie wskaźnik pustostanów wynosi 6,1%. Powierzchni dostępnej od zaraz brakuje przede wszystkim w Poznaniu, Krakowie, Rzeszowie, Kielcach oraz Olsztynie i Białymstoku.

Raport CBRE

Zobacz także: Rynek pracy w Polsce rozgrzany do czerwoności! Czy to cisza przed recesyjną burzą?

Popyt całkowity w pierwszym kwartale roku

Jeśli chodzi o popyt całkowity brutto w pierwszym kwartale tego roku, wyniósł 1,69 mln mkw. CBRE zaznacza, że znaczna część całkowitego popytu została wynajęta w województwach: śląskim, mazowieckim oraz pomorskim. Struktura popytu przypomina tę z poprzednich kwartałów, przedłużenia umów najmu stanowiły 23% popytu brutto.

Raport CBRE

Jak wskazuje CBRE, jednym z motorów napędowych polskiego rynku magazynowego pozostaje e-commerce. Umowy z tego sektora odpowiadają za 13% umów dotychczas zawartych w 2022 roku. Na polskim rynku magazynowym odnotowano również wzrost stawek czynszów umownych. Według szacunków za nowoczesną powierzchnię magazynową najemcy mogą oczekiwać czynszów w przedziale 3,1-4 EUR mkw/mies.

Jako że e-commerce jest siłą napędzającą i stymulującą rozwój sektora logistycznego, rynek może napotykać pewne trudności w drugiej połowie roku. Według przywołanych przez nas danych GUS w kwietniu odnotowano trzeci miesiąc z rzędu spadku w dynamice sprzedaży internetowej (Więcej: GUS: w kwietniu udział e-commerce w sprzedaży detalicznej spadł do poziomu 8,9%). Dane te powiązane są przede wszystkim z konsumpcją, na którą wpłynie wojna w Ukrainie oraz odczyty makroekonomiczne, m.in. dane dotyczące inflacji i podwyższonych stóp procentowych (Więcej: GUS: konsumpcja w kwietniu wyższa od prognoz! Co czeka nas w drugiej połowie roku?).

CBRE kupuje nieruchomości przemysłowe w Polsce

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button