PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
LotniczyTransport
Gorące newsy

Włosi blokują rosyjskie samoloty Suchoj i Irkut. Rosjanie mają problem

Włochy nałożyły kolejne sankcje na Rosję, tym razem na ich krajowy przemysł lotniczy. To istotne, ponieważ włoska policja zamroziła aktywa koncernu Suchoj, który działa w spółce join venture z Leonardo S.p.A. Dodatkowo Włosi zajęli firmie cztery samoloty, a inna jednostka firmy Irkut również została zatrzymana w Italii.

Włochy zamroziły 146 milionów euro aktywów rosyjskiej spółki Suchoj

Suchoj Superjet 100 miał być najważniejszym modelem samolotu komercyjnego, któremu przewidywano duży sukces na Zachodzie. Jednakże przez sankcje na rosyjski przemysł lotniczy, plany te zostały całkowicie zmarnotrawione. Wszystko dlatego, że włoska policja finansowa (Guardia Finanza) zamroziła 51% udziałów we włoskiej firmie lotniczej Leonardo w spółce joint venture „Superjet International„. Tym samym nie będzie możliwa sprzedaż Suchoj Superjet 100, ponieważ to właśnie we Włoszech miała ruszyć produkcja.

Czytaj również: Rosyjska linia Pobeda uziemia Boeingi przez brak części zamiennych

Wszystko to sprawia, że SSJ100 nie osiągnie zamierzonego sukcesu, ponieważ największa ich liczba była w liniach Cityjet (dziesięć modeli). Sama włoska spółka Leonardo wycofała się z projektu niemal w całości, pozostawiając jedynie 10% udziałów. Włosi, zamrażając 90% udział koncernu Suchoj, zadały ogromny cios rosyjskiej spółce. Dodatkowo policja federalna zatrzymała samoloty spółki, wśród których znajdują się także nieużywane już samoloty Cityjet SSJ100 zaparkowane w Wenecji.

Ponadto włoska Guardia Finanza szacuje wartość zamrożonych aktywów na 146 milionów euro. Śledczy z wydziału finansowego zatrzymali także samolot rosyjskiego producenta Irkut.

Czytaj również: Majątek rosyjskich oligarchów o wartości 143 mln euro został zajęty przez Włochy

Co istotne, rosyjski przemysł lotniczy ograniczył współpracę z zachodnimi dostawcami jeszcze przed rozpoczęciem wojny z Ukrainą. Wszystko dlatego, iż Moskwa planuje opracować własne komponenty krytyczne, które będą wprowadzone do produkcji seryjnej. Mówi się tu m.in. o silnikach, czy elektronice pokładowej.

Rosyjskie linie lotnicze straciły 79 samolotów z powodu sankcji

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button