PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
LotniczyTransport

Flyadeal wykonuje pierwszy lot z kobiecą załogą w Arabii Saudyjskiej

Budżetowy przewoźnik Flyadeal stał się pierwszą saudyjską linią lotniczą, która wykonała lot z załogą złożoną wyłącznie z kobiet, co stanowi kamień milowy dla walki o równouprawnienie kobiet w arabskim kraju. Historyczny lot z kobiecą załogą odbył się ze stolicy kraju Rijadu do położonego nad Morzem Czerwonym miasta Jeddah.

Lot z kobiecą załogą w Arabii Saudyjskiej

Krajowy lot z kobiecą załogą odbywał się pod oznaczeniem F3 117 z wykorzystaniem jednego z najnowszych Airbusów A320 linii lotniczych. Samolot, zarejestrowany jako HZ-FAV, został dostarczony z Tuluzy 21 kwietnia i wprowadzony do eksploatacji 25 kwietnia. Większość z siedmioosobowej załogi stanowiły Saudyjki, z wyjątkiem pani kapitan, która był cudzoziemką. Druga pilotka, Yara Jan, jest najmłodszą saudyjską kobietą pilotem i ma zaledwie 23 lata. Po ukończeniu szkoły lotniczej na Florydzie, Jan dołączyła do zespołu zaledwie rok temu. Niemniej jednak nie mogła czuć się bardziej dumna z tego, że wzięła udział w tak historycznym momencie w lotnictwie dla saudyjskich kobiet.

 

Choć bycie saudyjską kobietą-pilotem to nowość, dla naszego pokolenia nie jest to niemożliwe, zwłaszcza przy wsparciu, jakie otrzymujemy od naszego ukochanego kraju i naszych szanowanych przywódców, którzy bardzo mnie wspierali, bym została najmłodszą kobietą-pilotem w saudyjskich liniach lotniczych. Zawsze będę się cieszyć, że miałam szansę dokonać pozytywnych zmian – mówi Yara Jan.

Lot F3 117 to tylko jedna z istotnych różnic, jakie Flyadeal wykazuje w porównaniu z innymi saudyjskimi liniami lotniczymi. Budżetowy przewoźnik zatrudnia już ponad 55 kobiet pracujących we wszystkich działach, zarówno na pokładzie, jak i na ziemi, w tym w operacjach lotniczych, operacjach naziemnych, zasobach ludzkich, marketingu, finansach, informatyce. W ciągu ostatnich kilku lat Flyadeal podwoił swoje inicjatywy, oferując wiele możliwości zatrudnienia dla jeszcze większej liczby saudyjskich kobiet i organizując wiele intensywnych szkoleń w celu podniesienia kwalifikacji. Saudyjki mają szansę podnieść swoje kwalifikacje w zakresie edukacji, systemów informatycznych, komunikacji, a nawet projektowania graficznego.

 

Czytaj też: Arabia Saudyjska zaprojektuje własne samochody elektryczne

Lot z kobiecą załogą przeciera szlaki dla Saudyjek

Arabia Saudyjska przeszła długą drogę, zwłaszcza jeśli chodzi o kobiety w lotnictwie. Ostatni raz kobiety dokonały przełomu w 2019 roku, kiedy Yasmeen al-Maimani została pierwszą kobietą-pilotem w saudyjskich komercyjnych liniach lotniczych. Jednak jej prawowity awans nastąpił dopiero po niemal 10 miesiącach od momentu, gdy wraz z czterema innymi saudyjskimi pilotkami uzyskała licencję pilota od Saudyjskiego Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Długie opóźnienie wynikało z tego, że pomimo posiadania kwalifikacji zawodowych i ponad 300 godzin wylatanych godzin, Al-Maimani nie mogła znaleźć pracy w saudyjskim lotnictwie ze względu na swoją płeć.

Dopiero na początku 2019 r. Urząd Lotnictwa Cywilnego Królestwa zaczął rozszerzać rolę kobiet w sektorze lotniczym, umożliwiając większej liczbie Saudyjek pracę w różnych działach, takich jak kontrola ruchu lotniczego, praca administracyjna i obsługa klienta. A kiedy Al-Maimani została pilotem komercyjnym, utorowała drogę kolejnym saudyjskim kobietom, aby ich marzenia o zostaniu pilotami stały się rzeczywistością.

W miarę jak Arabia Saudyjska stara się stymulować szybki rozwój sektora lotniczego, aby przekształcić kraj w globalny ośrodek turystyczny, lot z kobiecą załogą i rosnące możliwości dla kobiet są pozytywnym sygnałem zmian. Liczba kobiet pilotów i stewardes w Królestwie powoli, ale stale rośnie. A biorąc pod uwagę fakt, że w niedalekiej przyszłości powstanie nowy narodowy przewoźnik flagowy, byłoby interesujące, gdyby w nowej linii lotniczej zatrudniano więcej kobiet.

Czytaj też: Chiny negocjują z Arabią Saudyjską, aby ta sprzedawała ropę w juanach. Dlaczego to tak ważne dla ChRL?

Włosi blokują rosyjskie samoloty Suchoj i Irkut. Rosjanie mają problem

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button