KolejowyTransport
Gorące newsy

Londyn: Podano datę otwarcia linii Elizabeth. Kosztowała 19 mld funtów

Londyn ogłosił oficjalną datę otwarcia nowej linii kolejowej Elizabeth Line, której budowa przedłużała się w ostatnich latach. Transport for London wskazał, że nowa linia Crossrail połącz przedmieścia z centrum stolicy i jest to jedna z najważniejszych inwestycji w Wielkiej Brytanii. Niestety jej koszt wyniósł ponad 4 mld funtów więcej, niż pierwotnie zaplanowano.

Londyn: Elizabeth Line nareszcie ukończona. Kosztowała 19 mld funtów

Transport for London ogłosił, iż nowa trasa w stolicy Wielkiej Brytanii zostanie otworzona już 24 maja. Budowa Elizabeth Line, która połączy wschodnie i zachodnie przedmieścia Londynu z centrum miasta i lotniskiem Heathrow rozpoczęła się  2009 roku, a według planów jej wykonanie miało trwać 9 lat. Niestety na skutek pandemii oraz licznych modyfikacji, otwarcie musiało zostać przesunięte.

Jest to jeden z największych projektów infrastrukturalnych w Europie, nad którym pracowało jednocześnie nawet 10 tys. osób w 40 różnych miejscach. Cała linia Crossrail ma około 118 kilometrów długości, przebiega przez 37 stacji i przewiduje się, że rocznie przewiezie około 200 milionów pasażerów. Otwarcie linii Elizabeth sprawi, że przepustowość metra w centrum Londynu zwiększy się o dziesięć procent.

Czytaj również: Wielka Brytania zainwestuje spore środki w kolej w Kenii

Linia Elizabeth będzie obsługiwała 12 pociągów na godzinę pomiędzy Paddington a Abbey Wood od poniedziałku do soboty w godzinach od 06:30 do 23:00. Co istotne, nowa linia kolejowa połączy stację Paddington z Canary Wharf w zaledwie 17 minut. Obecnie podróż tą trasą zajmuje ponad 30 minut przy użyciu metra.

Nowa linia Elizabeth Line w Londynie — rozkład

Nowa linia dołączy do aktualnej mapy metra londyńskiego i zostanie oznaczona kolorem fioletowym. Dzięki temu, jak stwierdził Andy Byford, komisarz ds. transportu w Londynie:

Dzień otwarcia będzie prawdziwie historycznym wydarzeniem dla Londynu i całej Wielkiej Brytanii. Z niecierpliwością czekamy na możliwość zaprezentowania po prostu oszałamiającego dodatku do naszej sieci transportowej.

Źródło: Elizabeth Line

Według pierwotnych planów koszt inwestycji wynosił 14,8 mld funtów. Niestety przez przedłużenie prac wzrósł do 19 mld funtów. Główna część nowej linii kolejowej biegnie pod ziemią, w przeciwieństwie do obrzeży, gdzie pociągi będą poruszały się po powierzchni. Częstotliwość kursowania pociągów zwiększy się do 22 jednostek na godzinę na przystankach w centrum miasta.

Czytaj również: Wielka Brytania wypłaci miesięcznie 456 USD miesięcznie za udostępnienie lokum uchodźcom

Linia Elizabeth będzie początkowo funkcjonowała jako trzy oddzielne trasy kolejowe. Następnie połączenia z Reading, Heathrow i Shenfield będą połączone z tunelami centralnymi od jesieni tego roku. Transport for London wprowadzi również zmiany na 14 trasach autobusowych. Wszystko po to, aby poprawić połączenia ze stacjami linii Elizabeth we wschodnim i południowo-wschodnim Londynie.

Nazwa nowej linii pochodzi oczywiście od imienia Królowej Elżbiety II. Trasę będzie obsługiwać flota 70 pociągów klasy 345 zbudowanych przez Bombardier Transportation w Derby.

InPost podbija Wielką Brytanię. Zainwestuje 100 mln GBP w paczkomaty

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button