Info z rynku

Grupa ORLEN integruje swoją działalność projektową

ORLEN Projekt podpisał z ENERGĄ umowę w sprawie przejęcia 100 proc. udziałów w spółce usług inżynierskich Energa Invest. Integracja działalności projektowej Grupy pozwoli wzmocnić tę linię biznesową i w pełni wykorzystać szansę, jaką daje realizowany do 2030 roku program inwestycyjny o wartości 320 mld zł.

Integracja spółek projektowych

ORLEN Projekt prowadzi projekty inwestycyjne EPC (Engineering, Procurement, Construction – projektowanie – kontraktowanie – budowa), obejmujące wykonywanie dokumentacji projektowej na wszystkich etapach procesu inwestycyjnego, zakup dóbr inwestycyjnych oraz realizację i uruchomienie inwestycji. Spółka specjalizuje się w optymalizacji procesów obniżających koszt wykonywanych zadań. Dotychczas ORLEN Projekt brał czynny udział między innymi w projektowaniu szpitali tymczasowych w Płocku i Ostrołęce. Ponadto spółka zrealizowała również inwestycję na terenie Zakładu Produkcyjnego w Płocku. Była odpowiedzialna choćby za budowę wiaty rozładunkowej WR2, modernizację systemu opalania pieców instalacji Reforming V i węzła DEWAXINGU.

Zobacz także: Spółka LOTOS Kolej przejęła majątek ORLEN KolTrans

Przejęcie 100 proc. udziałów Energa Invest znacząco wzmocni Grupę Kapitałową ORLEN Projekt, w której składzie już teraz są spółki ORLEN Projekt, a także powołana w kwietniu 2023 roku w Czechach ORLEN Projekt Česká Republika. Do Grupy dołączy również spółka PGNiG GAZOPROJEKT. Połączenie spółek projektowych pozwoli zwiększyć ich potencjał i szansę w realizacji wielu projektów EPC, a ich pracownikom da nowe możliwości rozwoju. Po przejęciu 100 proc. udziałów w Energa Invest, Grupa Kapitałowa będzie mieć ponad 300 pracowników. Jak zapewnia Marcin Kasza, Prezes Zarządu ORLEN Projekt, miejsca pracy zostaną zachowane, nie ma także planów na relokację pracowników do innych miast. Nie zmienią się również aktualne warunki umów z zatrudnionymi.

Zobacz także: Grupa ORLEN rozważa przejęcie Zakładów Azotowych w Puławach

Siła koncernu

Jak podkreśla Daniel Obajtek, Prezes Zarządu ORLEN, koncern konsoliduje kolejny obszar biznesowy Grupy, aby w pełni zrealizować synergie, wynikające z budowy silnego koncernu multienergetycznego. Integracja działalności spółek projektowych umożliwi ich efektywne zaangażowanie w inwestycje, związane z realizacją Strategii ORLEN2030. To szansa na nowe, atrakcyjne zlecenia, transfer wiedzy oraz uzyskanie kompetencji, które będą mogły zostać wykorzystane również poza Grupą ORLEN. Spółka tworzy silnego gracza, który będzie mógł skutecznie konkurować na rynku usług projektowych — nie tylko w kraju, ale również za granicą.

ORLEN zrealizuje ekspansję w Austrii. Koncern przejmie ponad 200 stacji

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button