PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
KolejowyTransport

Wielka Brytania zainwestuje spore środki w kolej w Kenii

Wielka Brytania współpracuje z Kenią w celu budowy nowego węzła kolejowego w stolicy, Nairobi, a jej dział rozwoju CDC Group zainwestuje 1 miliard dolarów w różne sektory w ciągu najbliższych pięciu lat. Inwestycje w kolej w Kenii pozwolą na rozwój stolicy i pośrednich inwestycji komercyjnych i mieszkaniowych. Wielka Brytania, jako była potęga kolonialna, zwiększyła swoje zaangażowanie w Nairobi w ostatnich latach, po podpisaniu nowej umowy handlowej po Brexicie pod koniec 2020 roku.

Wielka Brytania zwiększa inwestycje w kolej w Kenii

Brytyjska firma inżynieryjna Atkin Global projektuje nowoczesną, ośmioplatformową centralną stację kolejową i przestrzeń publiczną, która będzie kotwicą dla inwestycji komercyjnych i mieszkaniowych na 425-hektarowym terenie, na którym powstanie kolejowy węzeł tranzytowy. Umowa przewidująca inwestycje w kolej w Kenii została po raz pierwszy uzgodniona między prezydentem Kenii Uhuru Kenyattą a brytyjskim premierem Borisem Johnsonem na spotkaniu w Londynie dwa lata temu.

Realizujemy to ambitne, strategiczne partnerstwo, które zostało uzgodnione przez naszych dwóch krajowych przywódców – powiedziała Vicky Ford, brytyjska minister ds. Afryki.

Jak powiedział agencji Reuters Philip Mainga, dyrektor zarządzający Kenya Railways, początkowa faza projektu będzie kosztować 1,35 miliarda kenijskich szylingów (około 47,5 miliona złotych), nie licząc opłat konsultingowych, które zostaną pokryte przez brytyjski rząd.

Czytaj też: Turecka inwestycja w Tanzanii. Wielki projekt kolejowy

Inwestycje w kolej w Kenii przeciw Chińczykom

James Woodward, dyrektor w KPMG przekazał, że jego globalna firma konsultingowa, prowadzi poszukiwania inwestorów w segmentach projektu o opłacalności komercyjnej, w tym wieżowcach, domach mieszkalnych i parkingach wielopoziomowych. Jak powiedział Tenbite Ermias, szef agencji ds. Afryki, Kenia skorzysta również z 1 miliarda dolarów inwestycji w różne sektory, w tym finansowanie klimatu, w ciągu najbliższych pięciu lat z brytyjskiego ramienia CDC Group zajmującego się finansowaniem rozwoju. Gospodarka Afryki Wschodniej stanowi już 10% portfela inwestycyjnego agencji na kontynencie, o wartości 4 miliardów dolarów.

Czytaj też: Obecność Polski w Afryce jest zbyt mała! A to kontynent z potężnym potencjałem

Inwestycje w kolej w Kenii oraz w pozostałe krajowe sektory mają częściowo przeciwdziałać posunięciom Chińczyków, którzy w ostatnich latach przeznaczają pieniądze na projekty rozwoju infrastruktury na całym kontynencie afrykańskim. Nie podano terminu ukończenia prac, jednak według kenijskich urzędników państwowych, prace wokół nowego dworca potrwają „wiele lat”. Obecnie w Kenii trwają prace nad przejściem ze starej kolei metrowej (MGR) na kolej normalnotorową (SGR) lub tam, gdzie to możliwe, nad zapewnieniee bezproblemowego transferu z MGR na SGR.

Kolej w Afryce: Nowa trasa między Tanzanią a Burundi napotkała problem

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Back to top button