Info z rynkuKolejowyTransport
Gorące newsy

Nowa linia Elizabeth otwarta w Londynie. Pasażerów od razu ewakuowano

Nowa linia Elizabeth w Londynie, której koszt opiewał na ok. 19 mld funtów, w końcu została otworzona. Ogromna kolej, której tunele zostały zbudowane głęboko pod Londynem, zmienią sposób podróżowania w stolicy Wielkiej Brytanii. Niestety chwilkę po rozpoczęciu ceremonii, setki osób musiało zostać ewakuowanych. Wszystko przez alarm pożarowy, który na chwile zniweczył plany organizatorów.

Nowa linia Elizabeth w Londynie w końcu otwarta. Podróżni musieli się ewakuować

Nowa linia Elizabeth, znana także jako Crossrail, została otworzona 24 maja w Londynie. Na uroczystości nie zabrakło burmistrza Londynu Sadiq Khana, który z dumą przekonywał o tym, jak projekt jest istotny dla rozwoju miasta. Odjazd pierwszego pociągu, który odjechał ze stacji Paddington o godzinie 6:33 rano, zgromadził ponad trzysta osób. Niestety zaledwie po kilku godzinach podróżni musieli się ewakuować, ponieważ zgłoszono alarm pożarowy, który szybko okazał się fałszywy.

Budowa kolei znacznie przyspieszy transport w Londynie. Sama podziemna kolej miała pierwotnie powstać w 2018 roku, jednakże przez liczne poprawki i modyfikacje, prace musiały zostać przedłużone.

Sam Crossrail jest największym projektem infrastrukturalnym w Europie, a jego budowa musiała liczyć się z wieloma utrudnieniami. Dotyczyło to zarówno przekopów pod istniejącą w Londynie podziemną linią metra, jak i rur kanalizacyjnych, fundamentów budynków czy nawet starożytnych miejsc pochówków.

Co istotne, ostatnia tak duża inwestycja transportowa miała miejsce w 1969 roku, kiedy otwarto linię Victoria. Pociągi na nowej linii będą kursować co pięć minut od godziny 6:30 do 23:00 między stacją Paddingon a Abbey Wood.

Źródło: crossrail.co.uk

Czytaj również: Co wpływa na inflację w UK? Bank Anglii podaje szczegółowe dane

Początkowo linia Elizabeth będzie funkcjonować jako trzy oddzielne linie kolejowe, a połączenia z Reading, Heathrow i Shenfield będą połączone z tunelami centralnymi od jesieni tego roku. Kolorem nowej linii jest fiolet, a jej nazwa pochodzi oczywiście od imienia królowej Elżbiety II.

Kolejna trasa z Chin do Europy ominie Rosję. Moskwa traci na znaczeniu

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button