MorskiTransport
Gorące newsy

Joe Biden zakazuje rosyjskim statkom wstępu do portów USA

Prezydent Joe Biden ogłosił w czwartek, że Stany Zjednoczone wprowadzą zakaz wstępu do portów USA dla statków powiązanych z Rosją. Amerykanie dołączają tym samym do Kanady i krajów europejskich, w ramach nowych sankcji nałożonych na Rosję za jej inwazję na Ukrainę.

Biden wprowadza zakaz wstępu do portów USA

Biały Dom wyda proklamację zawierającą więcej szczegółów na temat najnowszej sankcji. Po raz pierwszy o planowanym przez Bidena zakazie poinformowała w czwartek agencja Reuters. Informacje o tym, ze zakaz wstępu do portów USA jest rozważany przez Biały Dom, pojawiły się już na początku marca.

Żaden statek, który pływa pod rosyjską banderą lub jest własnością lub jest obsługiwany przez rosyjski podmiot, nie będzie mógł zacumować w porcie Stanów Zjednoczonych ani mieć dostępu do naszych brzegów. Żaden – powiedział w czwartek Biden.

Źródła podały, że w 2021 roku rosyjskie statki złożyły około 1800 wizyt w USA, co stanowi niewielki procent całego rosyjskiego ruchu morskiego. Sprawa wywołała szeroko zakrojony przegląd administracji Bidena w celu zapewnienia, że zakaz dla rosyjskich statków nie będzie miał poważnego wpływu na amerykańskie łańcuchy dostaw.

Stany Zjednoczone już wcześniej zabroniły rosyjskim samolotom wstępu do amerykańskiej przestrzeni powietrznej, dołączając do Kanady i państw europejskich, a także wprowadziły zakaz importu rosyjskiej ropy naftowej, która stanowiła znaczną część wcześniejszego ruchu rosyjskich statków do Stanów Zjednoczonych.

Czytaj też: Statki z rosyjskimi nawozami płyną do Brazylii pomimo sankcji

Kanada, Wielka Brytania i UE już wcześniej zbanowały rosyjskie statki

Przypomnijmy, że podobny zakaz dla rosyjskich statków Kanada wprowadziła już 1 marca. Wtedy też państwo zamknęło swoje porty dla statków należących do Rosji i zabroniło im wstępu na kanadyjskie wody. Również wiele krajów europejskich również podjęło podobne kroki. Przykładowo, Wielka Brytania już dużo wcześniej zakazała statkom rosyjskim wstępu do swoich portów. Zakaz wstępu do portów objął wszystkie statki będące własnością lub obsługiwane przez osoby związane z Rosją, a władze zyskały również nowe uprawnienia do zatrzymywania rosyjskich jednostek.

Dwa tygodnie temu członkowie Unii Europejskiej ogłosili nową, piątą już rundę sankcji przeciwko Rosji i jej przedsiębiorstwom w związku z wojną w Ukrainie, w tym zakaz wstępu do portów UE dla rosyjskich statków. UE rozważa jednak jeszcze wprowadzenie dodatkowych sankcji związanych z zakazem importu rosyjskiej ropy.

Czytaj też: Wenezuelczycy szukają tankowców do przewozu ropy, licząc na zniesienie sankcji

Rosyjskie statki nie mogą tankować w portach na Morzu Śródziemnym

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button