MorskiTransport
Gorące newsy

Rosyjskie statki nie wpłyną do brytyjskich portów. Nowe sankcje

Rosyjskie statki zostały zakazane w portach w Wielkiej Brytanii po kolejnej serii sankcji, jakie Wielka Brytania nałożyła przeciwko Rosji. Zakaz obejmuje wszelkie statki będące własnością lub obsługiwane przez osoby powiązane z Rosją, a władze zyskają również nowe uprawnienia do zatrzymywania rosyjskich statków.

Rosyjskie statki dostały zakaz

Ban na rosyjskie statki został wprowadzony wraz z dodatkowymi środkami ekonomicznymi, w tym przeciwko rosyjskiemu bankowi centralnemu i państwowemu funduszowi majątkowemu. Nowe środki zabraniają osobom i podmiotom z Wielkiej Brytanii świadczenia usług finansowych na rzecz Banku Centralnego Federacji Rosyjskiej, a także Ministerstwa Finansów i Funduszu Bogactwa Narodowego.

Zakaz wstępu rosyjskich statków do brytyjskich portów oraz nowe sankcje gospodarcze przeciwko kluczowym rosyjskim instytucjom finansowym, w tym bankowi centralnemu, w ścisłej współpracy z naszymi sojusznikami, zdegradują gospodarkę Rosji i sprawią, że Putin przegra – powiedziała LizTruss, minister spraw zagranicznych.

 

Od dziś nakazuję wszystkim brytyjskim portom, aby nie wpuszczały żadnych statków pływających pod banderą, zarejestrowanych, będących własnością lub obsługiwanych przez Rosję. Zakazując rosyjskim statkom wstępu do naszych portów, jeszcze bardziej izolujemy Rosję i miażdżymy jej możliwości gospodarcze, zagładzając machinę wojenną Putina – podkreślił Grant Shapps, sekretarz stanu ds. transportu.

 

 

Czytaj też: Dwa ukraińskie statki handlowe zajęte przez Rosjan

Najpierw rosyjskie statki, potem rosyjskie firmy żeglugowe

Konkretnie, brytyjskie porty zostały poproszone o nieudzielanie dostępu żadnym statkom, co do których mają powody przypuszczać, że są:

  • własnością, kontrolowane, czarterowane lub obsługiwane przez jakąkolwiek osobę związaną z Rosją,
  • własnością, kontrolowane, czarterowane lub obsługiwane przez wskazane osoby,
  • statkami pływającymi pod rosyjską banderą,
  • zarejestrowane w Rosji.

Komentując nową decyzję rządu brytyjskiego o wprowadzeniu zakazu na rosyjskie statki, Brytyjska Izba Żeglugi (UK Chamber of Shipping) powiedziała:

To słuszne, że rząd brytyjski rozważa szereg dotkliwych sankcji po niesprowokowanym ataku na Ukrainę. Zakaz wstępu do brytyjskich portów dla statków z rosyjskimi interesami będzie dodatkowym naciskiem na cele militarne prezydenta Rosji. Będzie to jednak skomplikowane i będzie wymagało nowego ustawodawstwa. Będziemy ściśle współpracować z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, aby zapewnić, że podjęte środki przyniosą jak najlepsze efekty.

Wielka Brytania dołączyła do wielu krajów, które nałożyły surowe sankcje na Rosję, gdy siły Putina kontynuują atak na Ukrainę. Sankcje międzynarodowe są wymierzone w rosyjski sektor transportowy, energetyczny i finansowy. Dalsze sankcje mają zostać nałożone na rosyjskie firmy żeglugowe.

Czytaj też: Rosyjscy miliarderzy stracili w tym roku już 84 miliardy dolarów

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button