MorskiTransport

KE ogłasza zakaz wstępu do portów UE dla rosyjskich statków

Członkowie Unii Europejskiej ogłosili nową, piątą już rundę sankcji przeciwko Rosji i jej przedsiębiorstwom w związku z wojną w Ukrainie, w tym zakaz wstępu do portów UE dla rosyjskich statków. UE rozważa jednak jeszcze wprowadzenie dodatkowych sankcji związanych z zakazem importu rosyjskiej ropy.

Zakaz wstępu do portów UE

Komisja Europejska (KE) ujawniła we wtorek piąty pakiet sankcji wobec Rosji. Według KE, poprzednie cztery pakiety sankcji mocno uderzyły i ograniczyły polityczne i gospodarcze możliwości Kremla. Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen powiedziała jednak, że w świetle ostatnich wydarzeń – głównie chodzi o masakrę ludności cywilnej w Buczy – konieczne jest dalsze zwiększenie presji wobec Rosji. KE wprowadziła tym samym zakaz wstępu do portów UE dla rosyjskich statków.

Dzisiaj proponujemy, aby nasze sankcje poszły o krok dalej. Będą one szersze i ostrzejsze, tak aby jeszcze głębiej wcinały się w rosyjską gospodarkę – powiedziała Ursula von der Leyen.

Ten piąty pakiet składa się z sześciu filarów. Po pierwsze, KE wprowadzi zakaz importu węgla z Rosji o wartości 4 mld euro rocznie. W ten sposób, zdaniem UE, zostanie zlikwidowane kolejne ważne źródło dochodów dla Rosji. Po drugie, KE wprowadzi całkowity zakaz przeprowadzania transakcji w czterech kluczowych bankach rosyjskich, w tym w drugim co do wielkości banku w Rosji – VTB. Te cztery banki mają 23% udziału w rynku rosyjskiego sektora bankowego, co jeszcze bardziej osłabi rosyjski system finansowy.

Po trzecie, ogłoszono zakaz wstępu do portów UE dla rosyjskich statków i jednostek pływających obsługiwanych przez Rosję, z pewnymi wyjątkami obejmującymi podstawowe produkty, takie jak produkty rolne i spożywcze, pomoc humanitarną oraz energię. Pakiet sankcji obejmuje również dalsze ukierunkowane zakazy eksportu, o wartości 10 mld euro, w obszarach, w których Rosja jest podatna na zagrożenia, a także nowe zakazy importu, o wartości 5,5 mld euro, dotyczące produktów od drewna po cement, od owoców morza po alkohol. KE wprowadzi też ogólny unijny zakaz udziału firm rosyjskich w zamówieniach publicznych w państwach członkowskich oraz rozszerzy listę sankcji dla określonych osób fizycznych. Obecnie takie sankcje stosuje ponad 40 krajów.

Czytaj też: Rosyjskie statki nie wpłyną również do kanadyjskich portów

Zakaz wstępu do portów w Wielkiej Brytanii

Przypomnijmy, że Wielka Brytania już wcześniej zakazała statkom rosyjskim wstępu do swoich portów. Zakaz wstępu do portów objął wszystkie statki będące własnością lub obsługiwane przez osoby związane z Rosją, a władze zyskały również nowe uprawnienia do zatrzymywania rosyjskich jednostek.

Zakaz wstępu rosyjskich statków do brytyjskich portów oraz nowe sankcje gospodarcze przeciwko kluczowym rosyjskim instytucjom finansowym, w tym bankowi centralnemu, w ścisłej współpracy z naszymi sojusznikami, zdegradują gospodarkę Rosji i sprawią, że Putin przegra – powiedziała Liz Truss, minister spraw zagranicznych.

Wielka Brytania dołączyła do wielu krajów, które nałożyły surowe sankcje na Rosję, gdy siły Putina kontynuują atak na Ukrainę. Sankcje międzynarodowe są wymierzone w rosyjski sektor transportowy, energetyczny i finansowy. Dalsze sankcje mają zostać nałożone na rosyjskie firmy żeglugowe.

Czytaj też: Szykują się nowe sankcje UE! Obejmą rosyjski węgiel, ale nie obejmą ropy i gazu

Rosyjskie statki nie mogą tankować w portach na Morzu Śródziemnym

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button