Info z rynkuMagazyny

Rynek magazynowy a wojna: coraz więcej zapytań ukraińskich najemców

W branży pojawia się coraz więcej zapytań o wynajem przestrzeni magazynowej. Ukraińscy najemcy chcą przenieść działalność na terytorium Polski. Rynek magazynowy reaguje na sytuację, jaką jest wojna za wschodnią granicą. 

Rynek magazynowy a wojna w Ukrainie

Szybko mają zapełniać się również magazyny zlokalizowane przy autostradzie A4. Nieruchomości na ścianie wschodniej mają być zajmowane nie tylko na rzecz pomocy humanitarnej, ale również przedsiębiorców, którzy na czas konfliktu chcą przenieść działalność do Polski.

Renata Osiecka, partner zarządzająca, AXI IMMO, w wywiadzie dla portalu Property News mówi, że nagły wzrost zainteresowania najemców infrastrukturą magazynową widoczny jest w województwach: podkarpackim, małopolskim i lubelskim. Dodaje, że niedługo uwaga najemców zwróci się w kierunku Śląska, głównie ze względu na strategiczne położenie i bliskość strategicznych dróg.

Raben

Zobacz także: Najemcy generują rekordowy popyt na magazyny pomimo pandemii

Rekordowo niski wskaźnik pustostanów we wschodniej Polsce

Polska ze względu na lokalizację w Europie Środkowej pełni funkcję hubu logistycznego. Rynek magazynów od lat jest w rozkwicie. W zeszłym roku obserwowano rekordowo niski wskaźnik pustostanów, na terenie całego kraju prowadzone są również nowe inwestycje, wzdłuż autostrad i dróg szybkiego ruchu.

Wciąż jednak potencjalnym zagrożeniem pozostaje brak pracowników oraz wstrzymanie prac, które może nastąpić, gdy dojdzie do eskalacji konfliktu. Pomimo że w Polsce obserwuje się rekordowo niskie bezrobocie (Więcej: Bezrobocie w Polsce spadło do… 2,8%! Tak niskie jeszcze nie było), część pracowników z Ukrainy zdecydowało się na powrót do ojczyzny. Z uwagi na konflikt zbrojny wydłużone zostaną również łańcuchy dostaw, co może wpływać na termin ukończenia inwestycji pozostających w budowie.

Zobacz także: Ilość powierzchni magazynowej w budowie jest rekordowa!

Coraz większa liczba zapytań związana jest z opuszczaniem rynku przez ukraińskich najemców. W związku z prowadzonymi działaniami zbrojnymi niemożliwe jest kontynuowanie działalności gospodarczej. Jednak magazyny we wschodniej części Polski raportują rekordowo niski wskaźnik pustostanów. To sprawia, że coraz więcej przedsiębiorców będzie zwracać się w kierunku Centralnej Polski oraz Dolnego i Górnego Śląska.

Rozpoczęła się budowa inwestycji Park Hillwood Zgierz w Centralnej Polsce

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button