PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
KolejowyTransport

Kalifornia może wycofać z użytku lokomotywy spalinowe

Dyskusje na temat regulacji emisji lokomotyw trwają w Kalifornii od lat

Kalifornia może wycofać lokomotywy spalinowe z silnikami Diesla. Kalifornijska Agencja Ochrony Środowiska (CARB) planuje wprowadzić regulację dotyczącą emisji.

Kalifornia planuje wycofać lokomotywy spalinowe

Kalifornijska Agencja Ochrony Środowiska (CARB)  ma zająć się nową regulacją, której celem jest zmniejszenie emisji w kolejnictwie. Jak informuje portal FreightWaves, Kalifornia miałaby wycofać lokomotywy spalinowe z silnikami Diesla i wymagać używania zeroemisyjnych lokomotyw.

W przypadku braku federalnych działań w celu zmniejszenia szkodliwych emisji z lokomotyw, CARB opracuje koncepcje regulacyjne, których celem jest zmniejszenie zanieczyszczeń powietrza i emisji gazów cieplarnianych z lokomotyw. Te koncepcje mają być wdrożone na terenie całego stanu i zapewnią one możliwość lepszego rozwiązania problemów związanych z zanieczyszczeniem regionalnym i długotrwałymi kwestiami związanymi z ekologią w pobliżu stacji kolejowych. Celem tych koncepcji regulacyjnych jest przyspieszenie natychmiastowego wprowadzenia czystszych technologii dla wszystkich operacji kolejowych – informuje CARB na swojej stronie internetowej.

Zaproponowana regulacja będzie dotyczyć zarówno pasażerskich, jak i towarowych operacji kolejowych związanych z podróżami do portów morskich, stacji kolejowych i innych miejsc. Nowe przepisy zakładają, że już w przyszłym roku operatorzy lokomotyw będą musieli zasilać fundusz powierniczy w zależności od ilości emisji generowanych przez ich lokomotywy, a ten fundusz będzie pomagał w zakupie czystszych lokomotyw lub modernizacji istniejących.

Ponadto lokomotywy wyposażone w urządzenia automatycznego wyłączania nie będą mogły być pozostawione w stanie bezczynności przez dłużej niż 30 minut, z wyjątkiem określonych okoliczności, takich jak utrzymywanie ciśnienia w hamulcach pneumatycznych lub zapewnienie ciepła lub chłodu w kabinie lokomotywy. Jak dodaje FreightWaves, lokomotywy działające na terenie stanu będą musiały się zarejestrować w CARB, a dane dotyczące aktywności lokomotyw, poziomów emisji i bezczynności będą raportowane rocznie.

Z kolei w 2030 roku w Kalifornii będzie można używać wyłącznie lokomotyw mających poniżej 23 lat. Wszystkie lokomotywy manewrowe, przemysłowe i pasażerskie z pierwotną datą budowy silnika z 2030 roku lub późniejszym muszą działać w konfiguracji ZE (zeroemisyjnej), to znaczy kwalifikować się jako lokomotywy ZE lub lokomotywy ZE zdolne do pracy na terenie Kalifornii. Natomiast w 2035 roku wszystkie lokomotywy linii pierwszej klasy z pierwotną datą budowy silnika z 2035 roku lub późniejszą będą musiały działać w konfiguracji ZE, to znaczy kwalifikować się jako lokomotywy ZE lub lokomotywy ZE zdolne do pracy na terenie Kalifornii.

Czytaj też: Jak ograniczyć emisje w globalnym transporcie towarów?

Przewoźnicy są przeciwni

Kalifornijska Agencja Ochrony Środowiska (CARB) szacuje, że wprowadzenie regulacji dotyczącej stopniowego wycofania lokomotyw z silnikami Diesla i wymagania lokomotyw o zerowych emisjach w stanie pozwoli na redukcję około 7 455 ton pyłu PM, 389 630 ton emisji NOx oraz 21,9 milionów ton emisji gazów cieplarnianych. Według agencji, byłoby to równoznaczne z usunięciem wszystkich ciężkich samochodów ciężarowych z silnikami Diesla z dróg Kalifornii na cały rok 2030. CARB przewiduje, że w 2022 roku, lokomotywy używane w przewozach pasażerskich i towarowych emitowały ponad 640 ton pyłu PM2,5 oraz ponad 29 800 ton emisji NOx rocznie.

Jak informuje portal FreightWaves, dyskusje na temat regulacji emisji lokomotyw trwają od lat, a ta proponowana regulacja została opublikowana już w listopadzie 2022 roku. W następnych tygodniach odbędą się kolejne obrady na ten temat. American Short Line and Regional Railroad Association (ASLRRA) wyraziła opinię, że regulacja ta może spowodować, że wiele małych linii kolejowych działających w Kalifornii stanie się „finansowo niewypłacalnych”.

CARB znacznie nie doszacowało kosztów nowej regulacji. Chociaż propozycja wprowadza niezwykle uciążliwe wymogi dotyczące prowadzenia rejestrów i pracującego silnika, to najbardziej dotkliwy dla małych przedsiębiorstw jest zapis o funduszu – napisano w komunikacie ASLRRA do CARB.

Organizacja ASLRRA podważa również legalność regulacji, ponieważ lokomotywy – w tym te, które przyjeżdżają do Kalifornii spoza stanu – uczestniczą w handlu międzystanowym.

Czytaj też: 10% światowej populacji jest odpowiedzialne za 48% globalnych emisji

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button